У 2014 році бойовики погрожували бізнесменові зґвалтуванням дружини, якщо не віддасть майно

Представники незаконного збройного формування Донеччини погрожували бізнесменові зґвалтуванням дружини, якщо той не передасть у власність усе своє майно. 

Про це йдеться у першій доповіді управління Верховного комісара ООН з прав людини про сексуальне насильство під час збройного конфлікту.

Повідомляється, що 1 липня 2014 року група з 10 озброєних чоловіків у камуфляжі, які назвали себе "самообороною", викрали місцевого підприємця з будинку його батьків на Донеччині. На той час місто було під контролем незаконного збройного формування Донеччини.

За словами його родичів, перед викраденням бойовики намагалися вимагати гроші у чоловіка.

Його привезли до підвалу захопленої будівлі, яка використовувалася незаконним формуванням "НКВД Комендатура".

В ООН переповідають, що злочинці привели нотаріуса та почали вимагати від чоловіка передати право власності на все своє майно командиру озброєної групи з позивним "Васільєвіч". Коли той відмовився, йому сказали, що чеченські бойовики зґвалтують його дружину та неповнолітніх доньок у нього на очах.

У той же ж день командир озброєної групи та невстановлений чоловік увірвалися у квартиру дружини цього чоловіка, погрожували їй та їхній неповнолітній доньці ножем та забрали усе коштовне майно. Вони сказали жінці, що чоловіка затримали та засудили до смертної кари через "відмову співпрацювати з новою владою".

4 липня 2014 року чоловікові вдалося втекти: на той час до міста наближалися українські сили. У липні 2015 року він помер від раку.

В Управлінні Верховного комісара ООН з прав людини кажуть, що це один з небагатьох випадків, коли винних притягнули до відповідальності.

"Командира озброєної групи, колишнього правоохоронця, згодом затримали правоохоронні органи України. Його визнали винним у створенні непередбачених законом воєнізованих або збройних формувань та участі у нападах на підприємства, установи, організації чи на громадян (ч. 4 ст. 260 Кримінального кодексу України). Суд засудив його на сім років ув'язнення", – пишуть автори доповіді і додають, що це мінімальний термін покарання, яке передбачає ця стаття.

При цьому вони шкодують, що питання сексуального насильства не знайшло свого відображення в провадженні.

У доповіді ООН констатується, що українській системі правосуддя бракує законів, інституційної спроможності та досвіду, аби ефективно розслідувати та розглядати в судах такі справи. Через це злочинці лишаються безкарними. 

"Доступ до правосуддя є особливо обмеженим на території, яка перебуває під контролем озброєних груп", – зазначається у доповіді "Сексуальне насильство, пов'язане з конфліктом в Україні (14 березня 2014 – 31 січня 2017 років)". 

В Управлінні Верховного комісара ООН з прав людини нагадали, чому Україна має розслідувати зґвалтування під час збройного конфлікту. Наразі в Україні розслідується лише одна справа про сексуальне насильство в АТО

Документ має 29 рекомендацій українському уряду, незаконним збройним формуванням та Росії, які мають запобігати випадкам сексуального насильства, покращити реагування на ці злочини та гарантувати справедливість для жертв. 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Дякуємо, інформація про помилку відправлена
Будь ласка, виберіть текст
Ви вибрали забагато тексту
Мітки: насильство ООН Незаконне збройне формування Донеччини
x
В чому помилка?
Зв'язатися з нами
Центр інформації про права людини