У Гаазі починається суд за позовом України проти Росії

Дата: 06 Березня 2017
A+ A- Підписатися

Сьогодні в Міжнародному суді ООН в Гаазі розпочинаються судові слухання за позовом України проти Російської Федерації.

Процес стосується порушення Росією положень Конвенцій ООН про боротьбу з фінансуванням тероризму і про ліквідацію усіх форм расової дискримінації. Матеріали були подані до суду Україною 16 січня 2017 року.

Як випливає з порядку денного суду, слухання пройдуть з 6 до 9 березня у відкритому режимі в Палаці миру.

Слухання розпочнуться сьогодні об 11.00 із заслуховування української сторони. 7 березня слово буде надано представнику Росії.

Українську делегацію на слуханнях у Гаазі, де працює цей найвищий судовий орган у системі ООН, очолить заступник міністра закордонних справ Олена Зеркаль. Це передбачено раніше підписаним указом президента України Петра Порошенка.

Олена Зеркаль на своїй сторінці у Фейсбук повідомила, що сьогоднішні слухання, що триватимуть 4 дні, стосуватимуться запобіжних заходів, тобто суд своїм рішенням може “зобов’язати Росію припинити дискримінацію українців та кримських татар, а також зупинити підтримку терористів на Донбасі.”

Прес-секретар МЗС Мар’яна Беца в ефірі телеканалу “1+1” зазначила, що Україна розраховує на ухвалення судом рішення, яким буде захищено цивільне населення, і Росія припинить свої протиправні дії, передає Інтерфакс-Україна.

За її словами, дане рішення є необхідним у контексті загострення ситуації в Авдіївці і репресій в Криму.

“Рішення щодо цих слухань повинно бути прийнято через 1-2 місяці і є обов’язковим для сторін”, – сказала Беца.

Водночас вона заявила, що є ризик, що Росія відмовиться виконувати рішення суду, і в такому випадку Україна може звернутися до ООН з вимогою про контроль за виконанням рішення.

Крім того, прес-секретар МЗС додала, що по суті позов проти Росії в суді ООН буде розглядатися пізніше, розгляд буде складатися з письмової та усної частин і може зайняти кілька років.

Тим часом, юристи-міжнародники прогнозують, що ця справа для України в найважливішій світовій судовій інстанції буде дуже непростою. Адже йдеться про необхідність довести не тільки контроль Росії над незаконними збройними формуваннями так званих “ДНР/ЛНР”, а й наявність у діях Росії в Криму та на Донбасі ознак саме фінансування тероризму та расової дискримінації.

За англомовною трансляцією можна буде стежити на сайті суду.

Як відомо, Україна 16 січня подала позов до Міжнародного суду ООН про порушення Росією міжнародних конвенцій із протидії фінансуванню тероризму й расової дискримінації. У МЗС України наголошують, що Росія порушує Конвенцію про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, беручи участь у кампанії дискримінації неросійських громад, які проживають у Криму, зокрема, спільнот етнічних українців і кримських татар.

31 січня міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що Україна доповнить свій позов до Міжнародного суду ООН інформацією про обстріли в Авдіївці. За його словами проросійські бойовики та російські регулярні війська свідомо посилили обстріли на Донбасі для провокування гуманітарної катастрофи.

15 листопада 2016 року Міжнародний кримінальний суд прирівняв анексію Криму до міжнародного збройного конфлікту. Він визнав 26 лютого 2014 року початком конфлікту, коли Російська Федерація задіяла силовиків для захоплення влади в Криму.

20 грудня 2016 року Генасамблея ООН проголосувала за резолюцію про “Стан з правами людини у Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)”, підготовлену Україною.

У тексті резолюції Росія визнається державою-окупантом, а Крим – тимчасово окупованою територією. В документі засуджується анексія Криму та репресії проти кримських татар.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter