У Києві відбулася міжнародна конференція з питань Криму

A+ A-

31 березня Кримська польова місія з прав людини спільно з офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини провели в Києві міжнародну конференцію “Права людини в Криму: звітуємо, реагуємо, відновлюємо”.

Конференція пройшла за підтримки Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні.

Як повідомляє офіційний сайт Кримської польової місії з прав людини, в заході взяли участь представники громадських організацій та правозахисних рухів з різних країн світу, зокрема й ті, хто постійно працює на території Криму.

Вітаючи учасників, Координатор системи ООН в Україні та Постійний Представник ПРООН в Україні Ніл Уокер сказав: “Сьогодні ми не будемо розглядати питання політики. Нас цікавить виключно стан прав людини в Криму. Необхідно об’єднати зусилля правозахисних організацій, урядових і міжнародних інститутів для захисту і розслідування порушень прав людини на півострові“.

Голова Комітету Верховної Ради України з прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Григорій Немиря підкреслив, що без інформації, отриманої від неурядових організацій, немає можливості об’єктивно висвітлювати ситуацію з правами людини в Криму.

Голова Кримської польової місії з прав людини Андрій Юров заявив: “У Криму відчувається колосальний брак роботи не кримських журналістів“. За його словами, без коаліції правозахисних організацій серйозна робота по захисту прав людини в Криму неможлива, а у відносинах з Кримом необхідна гнучкість, оскільки те, що відбувається на півострові, з Києва і з Сімферополя виглядає по-різному.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров розповів про порушення прав кримських татар, зокрема про арешт його заступника Ахтема Чийгоза та припинення мовлення телеканалу ATR. “Двічі вже викликали Нарімана Джелялова (перший заступник голови Меджлісу – ред.). Коли ми його обирали, він знав, що він камікадзе. Він знав, що там йому ніхто не допоможе, але він на це погодився“, – розповів Чубаров.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська зазначила, що кримські татари вже вдруге змушені змінити місце проживання і їх практично примушують до депортації. “Це і переслідування лідерів кримськотатарського народу, і заборона Рефата Чубарова в’їжджати в Крим“, – сказала Лутковська.

На думку глави “Центру громадянських свобод” Олександри Матвійчук, окремі порушення прав людини в Криму є частиною системного переслідування прав і свобод людини.

Представник Секретаріату Уповноваженого Михайло Чаплига підкреслив, що Росія відверто ігнорує міжнародні заяви, і необхідно шукати нові механізми захисту прав людини.

За підсумками конференції учасники підготували проект меморандуму, в якому закликали міжнародне співтовариство приділяти більше уваги ситуації з правами людини в Криму. Для цього було запропоновано організовувати спільні моніторингові місії на території Криму за участю міжнародних організацій та омбудсмана, використовувати всі можливі механізми захисту прав людини, залучати інститути громадянського суспільства для дослідження стану дотримання прав людини в Криму та проведення інформаційних кампаній.