У Києві вшанували жертв депортації кримських татар

До 400 активістів увечері 17 травня взяли участь у акції-реквієм "Запали вогник в своєму серці" у Києві на Майдані Незалежності. Акція присвячена 71-й річниці депортації кримськотатарського народу з Кримського півострова.

Про це повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини.

Учасники акції під трагічні пісні кримськотатарського народу запалювали свічки, які були викладені контуром півострова Крим з цифрою 71, контуром кримськотатарського національного символу "Тамга", а також написом "No genocide".

"18 травня 1944 року моя прабабуся була депортована із села Кучукузень із п'ятьма дітьми на руках... На жаль, одну дитину вона втратила у вагоні. Коли вона просила солдат поховати цю дівчинку, вони відмовили їй. Тому, на жаль, ми сьогодні не маємо місця, де ми б з родиною могли вшанувати пам'ять дитини. У мене прохання. Коли ви запалюєте свічку, згадайте про цю дівчинку, згадайте тисячі людей, яких немає де вшановувати", - зі сльозами закінчила своє звернення до учасників акції співачка Джамала.

"Аналогічні акції відбулись Львові, Харкові, Берліні, Варшаві та інших містах світу. Татарський молодіжний центр намагався провести чергову акцію і в центрі Симферополя, але їм не дозволили це зробити. Це не політична акція, а заклик віддати борг жертвам депортації”, — сказали автори акції під час заходу.

Кримські татари щороку проводять акції, які присвячені депортації свого народу із Криму.

У 1940-х роках представників цього народу вивезли в Середню Азію, Сибір і на Урал, за офіційною причиною - через співпрацю деяких кримських татар з нацистською Німеччиною.

Під час Другої Світової війни влада СРСР масово депортувала із Криму представників 20 національностей, в тому числі кримських татар, кримських болгар, вірменів, греків, німців і представників інших національностей.

За деякими даними, з Криму було перевезено понад 183 тисяч кримських татар. Депортація розпочалась рано вранці 18 травня 1944 року, а завершилась о 16:00 20 травня.

Радянська влада задіяла для цього понад 32 тисячі військових НКВД. 80% населених пунктів в Криму, назви яких мали кримськотатарське походження, були перейменовані. В 1945-1946 роках у заслання було відправлено 8 995 кримських татар, які брали активну участь в Другій Світовій війні.

46% кримських татар загинуло у засланні від голоду та хвороб у 1944-1945 роках. Представникам цього народу було заборонено повертатись на батьківщину до 1989 року.  

18 травня у Києві відбудеться вечір-реквієм за участю керівництва держави, громадських та політичних лідерів, голів дипломатичних місій, представництв міжнародних організацій, культурних, наукових діячів, керівників релігійних організацій. Детальний план заходів можна знайти за цим посиланням.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Дякуємо, інформація про помилку відправлена
Будь ласка, виберіть текст
Ви вибрали забагато тексту
Мітки: депортація акція кримські татари
x
В чому помилка?
Зв'язатися з нами
Центр інформації про права людини