У Росії проти аналітичного центру відкрили справу за гранти від фонду Сороса

Дата: 11 Вересня 2017
A+ A- Підписатися

Стосовно російського інформаційно-аналітичного центру “Сова” і його директора Олександра Верховського порушено адміністративне провадження за порушення репресивного закону про “небажані організації”.

Про це повідомляє міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch.

Правозахисники наголошують, що Центр “Сова” відомий своїми дослідженнями проблем націоналізму, релігійних свобод і політичного радикалізму, а також роботою з моніторингу практики застосування неконкретного і широкого антиекстремістського законодавства, що останніми роками все частіше використовується в Росії для переслідування критиків влади.

“Важко уявити собі більш наочний приклад того, як російська влада користується законом про “небажані організації” для придушення громадянського суспільства і придушення свободи слова в країні”, – каже Хью Вільямсон, директор Human Rights Watch у Європі і Центральній Азії.

Як розповів організації сам Верховський, 7 вересня його викликали в московську міську прокуратуру і повідомили, що щодо нього та його центру заведені адміністративні справи за статтею 20.33 Кодексу про адміністративні правопорушення. Ця стаття передбачає відповідальність за участь у діяльності іноземних або міжнародних неурядових організацій, визнаних у Росії “небажаними”.

У прокуратурі Верховському пояснили, що претензії наглядового відомства пов’язані з гіперпосиланнями на сайті “Сови” на Національний фонд на підтримку демократії (NED) і фонд Сороса “Відкрите суспільство”, які раніше були одними зі спонсорів проектів центру. У 2015 році обидві організації визнали в Росії “небажаними”, і їхня діяльність заборонили.

Верховський заявив, що “Сова” розцінює адміністративне переслідування як спробу влади чинити тиск на організацію.

Прийнятий у травні 2015 року закон про “небажані організації” дає Генеральній прокуратурі право визнавати такими і забороняти в Росії іноземні та міжнародні неурядові організації, діяльність яких розглядається як така, що “становить загрозу основам конституційного ладу Російської Федерації, обороноздатності країни або безпеки держави”. На сьогодні в офіційному чорному списку 11 небажаних організацій, більшість із них – американські фонди і ресурсні центри.

Організації, яка визнана “небажаною”, забороняється будь-яка подальша діяльність у Росії, а в разі продовження діяльності та участі в ній для російських юридичних осіб і громадян передбачені адміністративні та кримінальні санкції.

Так, за участь у діяльності “небажаної” організації передбачені адміністративні штрафи до 15 тис. рублів – для громадян, до 50 тис. рублів – для посадових осіб і до 100 тис. рублів – для юридичних осіб. Після дворазового протягом року притягнення до адміністративної відповідальності може настати кримінальна відповідальність у вигляді штрафу до 500 тис. рублів, обов’язкових/примусових робіт з обмеженням свободи або без, або позбавлення волі з позбавленням права займатися певною діяльністю або без цього.

Європейська комісія за демократію через право (Венеціанська комісія Ради Європи) свого часу визнала закон про “небажані організації” таким, що суперечить свободі вираження думок і рекомендувала суттєво переробити його.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter