Україна має ініціювати стандарт дій ОБСЄ, як безперешкодно потрапляти на окуповані території – Омбудсман

Дата: 28 Вересня 2016
A+ A- Підписатися

Україна має ініціювати розробку такого документу, який можна запропонувати як стандарт дій ОБСЄ у випадку, коли місію ОБСЄ не допускають на ту чи іншу окуповану територію.

Про це на форумі країн ОБСЄ з людського виміру HDIM2016 заявила Уповноважена з прав людини в Україні Валерія Лутковська. З Варшави інформує кореспондентка Центру інформації про права людини.

Також омбудсман наголосила, що попри критичні коментарі у бік України з боку різних держав про ситуацію в Криму та на Донбасі, найбільший сигнал отримала сама ОБСЄ.

“Давайте подивимося на ту сесію, яка стосувалася захисту прав національних меншин. Виступали представники України, які розповідали про порушення прав кримських татар. І виступали представники… Російської Федерації, які розповідали про те, що порушення прав кримських татар не відбувається. І на сьогоднішній день замість діалогу й пошуку компромісів, яким чином захистити права людей на півострові для того, щоб не називати його “півостровом страху”, у нас виходить розмова людей, які перебувають по обидва боки прірви. І між ними немає організації, яка б реально займалася безпекою і співробітництвом у Європі”, – зауважила Лутковська.

Омбудсман також наголосила: “І ця організація повинна мати реальні інструменти, щоб змусити, в даному випадку, Російську Федерацію, відкрити Крим, дати можливість відповідним місіям по захисту прав національних меншин й іншим місіям з прав людини бути в Криму. Бачити ситуацію й вчасно реагувати, навіть маючи власну точку зору на те, що відбувається в Криму. Або ж слідкувати за ввезення зброї, за режимом тиші тощо. Цього наразі не відбувається”.

Омбудсман додала, що Україна не може стояти осторонь і має сама проявляти ініціативу.

“Ми маємо діяти більш стратегічно, працювати спільно з державами-однодумцями, які розуміють, що така ситуація, яка нині в Україні, може повторитися з будь-якою іншою країною. Україна має ініціювати розробку такого документу, який можна запропонувати як стандарт дій ОБСЄ у випадку, коли місію ОБСЄ не допускають на ту чи іншу окуповану територію”, – наголосила Валерія Лутковська.

Під час пленарних засідань на HDIM2016 у делегацій різних країн була можливість виступити й заявити про існуючі проблеми у сфері прав людини, безпеки, цивілізаційного розвитку. Однак замість діалогу часто в залі лунали обвинувачення різних країн. Зокрема, Україні в більшості випадків дорікали представники делегацій Російської Федерації.

“На цій зустрічі сама Україна розповідала про власні проблеми, та з іншого боку “наші друзі” замість того, щоб розповідати про свої проблеми, говорили… про наші проблеми, таким чином зміщуючи фокус. Як на мене, це сигнал, але я б до цього ставилася як до… “дружньої допомоги”. Ми зрозуміли, в чому наші проблеми, і наступного разу нам уже не зможуть дорікнути, бо ми їх виправимо”, – прокоментувала Лутковська. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter