В ОБСЄ розробляють універсальний механізм захисту правозахисників

A+ A-

У варшавському офісі Бюро з демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ БДІПЛ) 30 та 31 січня відбулась дорадча зустріч правозахисників з країн Європи, які знаходяться в стані активного конфлікту, затяжного конфлікту, та країн, які перебувають у постконфліктній фазі розвитку. Мета зустрічі – розробка універсальних механізмів захисту правозахисників, які […]

У варшавському офісі Бюро з демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ БДІПЛ) 30 та 31 січня відбулась дорадча зустріч правозахисників з країн Європи, які знаходяться в стані активного конфлікту, затяжного конфлікту, та країн, які перебувають у постконфліктній фазі розвитку. Мета зустрічі – розробка універсальних механізмів захисту правозахисників, які є в цих країнах є вразливою групою.

Про це повідомляє координатора проектів Центру інформації про права людини Людмила Янкіна, яка взяла участь у зустрічі.

“Дуже часто правозахисник є єдиним голосом жертви порушення прав людини, однак, як показує практика останніх років, правозахисники потребують не меншого захисту, а подекуди навіть більшого, через те, що у багатьох випадках у боротьбі за права людини їм приходиться боротись з авторитаризмом діючого уряду країн”, – зазначив під час зустрічі голова департаменту з прав людини ОБСЄ БДІПЛ Омер Фішер.

За словами Янкіної, упродовж двох днів 21 правозахисник з 15 країн ретельно працювали над створенням спільних стандартів та дороговказів для своїх колег по всьому світу.

Основна частина роботи над рекомендаціями була сфокусована на створенні рекомендацій про те, як не потрапити під загрозу та як себе поводити у момент, коли правозахисник опинився у небезпеці.

Основним фокусом для розробки практичних рекомендацій та інструкцій стала робота правозахисника в умовах активної фази конфлікту та затяжного конфлікту, а також робота в умовах надзвичайного стану.

Велика увага учасників робочої групи була приділена роботі з представниками уряду та ЗМІ.

Як зазначила Янкіна, показовим було те, що учасник заходу з Туреччини з міркувань безпеки не був присутнім на події фізично, однак він зміг долучитись та розповісти про ситуацію скайпом. Цей правозахисник у своїй країні тривалий час потерпає від переслідувань з боку діючого уряду, за останні п’ять років він неодноразово був затриманий та перебував у тюрмі через свою правозахисну діяльність.

Інші учасники заходу відмітили, що підсилення захисту правозахисників також полягає у постійній правовій підтримці, безпековій освіті (як щодо кібер-безпеки, так і щодо фізичної підготовки) та у необхідності проведення постійного моніторингу порушень їхніх прав і свобод.

В якості прикладу правозахисників, які стали жертвами політичних переслідувань та політичними в’язнями, неодноразово, як під час офіційної частини зустрічі, так і в кулуарах, звучали прізвища кримського адвоката Еміля Курбедінова  та правозахисника  Емір-Усеіна Куку, які на сьогодні є бранцями репресивної машини Кремля.

Всього від України в цій консультаційній зустрічі взяли участь п’ятеро правозахисників, що представляють організації Truth Hounds, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Міжнародне партнерство з прав людини та Центр інформації про права людини.