В ООН закликають полегшити доступ до Криму журналістам, адвокатам та правозахисникам

Дата: 12 Грудня 2016
A+ A- Підписатися

Фундація Будинків з прав людини представила на засіданні Ради з прав людини Організації Об’єднаних Націй спільну заяву правозахисних організацій, в якій закликає так звану владу окупованого Криму припинити всі форми утисків і переслідування журналістів і правозахисників, а український уряд забезпечити полегшений законний доступ до Криму для журналістів, адвокатів і правозахисників.

Заяву, підписану Кримською правозахисною групою, Центром інформації з прав людини та Українською Гельсінською спілкою з прав людини, зачитав сьогодні у Женеві представник фундації Флоріан Ірмінгер під час періодичної доповіді Верховного комісара ООН з прав людини по ситуації із правами людини в Україні.

Про це повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини. 

У заяві-звіті організації, які ведуть моніторинг отримання прав людини на півострові, повідомляють про останні утиски та репресії у Криму.

Зокрема, йдеться про затримання 8 грудня за проукраїнські погляди активіста Володимира Балуха. Правозахисники також обурені незаконним примусовим переселенням населення з Криму до Російської Федерації. Адже більше 2 тисяч засуджених громадян України були передані на територію Російської Федерації. А переведений з СІЗО Криму українець Валерій Керімов, помер 8 вересня 2016 року в колонії № 1 Республіки Адигея (Росія). Він був хворий на гепатит і туберкульоз та не отримав належної медичної допомоги. Так само через відсутність меддопомоги Сергій Глиняк з Севастополя помер 30 серпня 2016, в сімферопольському ізоляторі тимчасового тримання № 1.

“Це все відбувається одночасно з політикою російської влади по зміні громадянства кримського населення та заохочення російського населення до переїзду в Крим”, – написано в заяві. 

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні зазначає, що так звана влада Криму порушує права на справедливий суд, законний арешт і утримання під вартою, право на свободу пересування. Ці порушення також включають в себе репресії проти громадянського суспільства і засобів масової інформації та мову ненависті.

Згідно з інформацією Місії, влади Криму та Росії також порушують право на захист і презумпцію невинуватості осіб, названих членами так званої “української диверсійної групи”.

“Обвинувачені не мають регулярного доступу до своїх адвокатів, слідчі тиснуть на них, змушуючи відмовитися від свого права на адвоката, в деяких випадках адвокати порадили своїм клієнтам зізнатися і “співпрацювати” зі звинуваченням”, – зазначають у Місії.

Фундація Будинків з прав людини спільно з громадськими організаціями закликає де-факто владу Криму припинити всі форми утисків і переслідування журналістів і правозахисників, свободу поглядів та вираження, особливо у випадку національних меншин або проукраїнських поглядів.

Правозахисники також закликають:

негайно звільнити кримськотатарського правозахисника Еміра-Усеїна Куку, який був заарештований за звинуваченням у тероризмі в лютому 2016 г. Його сім’я стикається з погрозами, утиском і залякуванням;

припинити переслідування кримського кореспондента “Радіо Свобода” Миколи Семени, якого обвинуватили у “сепаратизмі” і судять за підрив територіальної цілісності Росії.

“Ми закликаємо міжнародне співтовариство продовжувати ретельно вивчати ситуацію з правами людини в Криму і підтримувати роботу Управління Верховного комісара з прав людини у зв’язку з цим. Всі заходи повинні бути прийняті для забезпечення того, щоб де-факто влада в Криму знала, що за її діями уважно спостерігає міжнародна спільнота і вимагатиме відповідальності за це”, – йдеться у зверненні Фундації до учасників засідання в Женеві.

Як відомо, Третій комітет Генеральної асамблеї ООН, що займається правами людини, 15 листопада схвалив проект резолюції з критичною оцінкою становища з правами людини в окупованих Росією українських Автономній Республіці Крим і місті Севастополі.

У резолюції також наголошується необхідність звільнення незаконно утримуваних Росією громадян України та скасування рішення про заборону діяльності Меджлісу кримськотатарського народу.

Документ закликає Росію надати міжнародні правозахисні механізми, насамперед Місії ООН з моніторингу за дотриманням прав людини в Україні, безперешкодний доступ у Крим з метою забезпечення моніторингу ситуації з правами людини.

Після окупації Криму Росією на півострові регулярно відбуваються затримання українських активістів, кримських татар, а також інших жителів Криму, що не мають відношення до жодної організації.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter