В остаточній версії механізму призупинення безвізу є ризик необ’єктивності – експерт

Дата: 27 Лютого 2017
A+ A- Підписатися

Рада Європейського Союзу у понеділок затвердила механізм призупинення безвізового режиму з третіми країнами, який буде застосовуватися і в разі введення безвізу з Україною.

Про це йдеться у повідомленні Ради ЄС.

“27 лютого 2017 року Рада ЄС прийняла регламент щодо перегляду механізму призупинення, який може бути застосований до всіх існуючих угод про візову лібералізацію” – йдеться у повідомленні.

“Візова лібералізація надає безліч переваг ЄС і третім країнам. Водночас ЄС повинен мати змогу ефективно відповідати на випадки, коли правила не виконуються. Перегляд механізму призупинення, прийнятий сьогодні, спрощує подолання випадків зловживання системою”, заявив Кармело Абела глава МВС Мальти, що головує у Раді ЄС.

Водночас науковий директор Інституту євро-атлантичного співробітництва Олександр Сушко вважає, що остаточна версія механізму призупинення безвізу ЄС з третіми країнами містить ризики необ’єктивних рішень.

Про це він пише на своїй сторінці у Фейсбук, посилаючись на оприлюднену на сайті Європейської комісії інформацію.

“Остаточна версія “механізму призупинення безвізу” вочевидь відрізняється від первісної. Це було відомо, але що саме змінено? Це остаточно прояснилося лише сьогодні. Наприклад, однією з підстав початку призупинення безвізу може бути зростання, понад як на 50% нелегальної міграції з певної країни, яка вимірюється не тільки кількістю виловлених нелегалів, але і, в тому числі, кількістю осіб, недопущених прикордонною службою при спробі перетину кордону. Це – ризик, адже багато що залежить від прискіпливості прикордонників, а вона – від наданих прикордонникам інструкцій”, – пише Сушко.

Також, за його словами, додатковою причиною призупинення визначено “значні виклики громадській безпеці”, наприклад, зростання статистики важких злочинів, скоєних громадянами певної країни.

“Очікувано – підставою призупинення безвізу відтепер може бути регрес у реформах, здійснених у рамках процесів візової лібералізації (В нашому випадку у зоні ризику – електронні декларації, антидискримінація та багато іншого)”, – зазначає Сушко.

Він повідомляє, що у випадку запуску механізму призупинення, візи можуть бути введені тимчасово, строком на 9 місяців. А потім, якщо проблему не усунуто, ще на 18 місяців, після чого, якщо знову ж проблему не вирішено, країну можуть вилучити із списку “безвізових”.

“Цікаво, що призупинення може стосуватися не всіх громадян певної країни, а “окремих груп”, що теж не має аналогів у попередній практиці Шенгену”, звертає увагу експерт.

За його словами, з огляду на сьогоднішнє рішення ЄС про введення безвізового режиму з Грузією, Україна може розраховувати на аналогічне рішення через два з половиною місяці.

“Ми зараз в тій стадії розгляду “безвізу”, де Грузія перебувала у грудні. Відставання – десь два з половиною місяці”, – пише Сушко.

Нагадаємо, Європейський парламент 13 лютого затвердив механізм призупинення безвізового режиму для третіх країн. Після цього механізм мала затвердити Рада ЄС.

Раніше країни-члени ЄС ухвалили рішення, що безвізовий режим для України та Грузії запрацює лише після узгодження загального механізму призупинення безвізу.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter