В Україні проведуть опитування, як українці розуміють поняття “права людини”

A+ A-

Стратегічні цілі Офісу Омбудсмана, які було визначено у 2012 році, з огляду на ситуацію у сфері прав людини в Україні, потребують суттєвого коригування, хоча, бачення напрямку руху, місія та цінності Офісу залишаються незмінними по відношенню до попередніх років.

Про це повідомила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська, під час панельної дискусії “Національна інституція з прав людини: від гарного до видатного”.

У своїй доповіді Валерія Лутковська підкреслила, що у зв’язку з сучасними обставинами було проведено роботу по актуалізації стратегічного плану Уповноваженого та плану дій Секретаріату, оновлено пріоритети, визначено додаткові цілі та розширено коло завдань, які ґрунтуються на сучасних викликах у сфері прав людини в Україні.

Пріоритетним у переліку стратегічних цілей, пані Лутковська зазначила забезпечення дієвого регулювання, виявлені порушення та ефективне попередження порушень прав і свобод людини. Одною з основних загроз вона визначила зростання рівня агресії в суспільстві та правового нігілізму.

Стратегію зміцнення регіональної присутності Уповноваженого Верховної Ради України в прав людини представила Олена Смірнова, заступник керівника Секретаріату Уповноваженого ВР з прав людини.

“Інституція планує розвиватись за моделлю “Омбудсман+”, яка передбачає тісну взаємодію з неурядовими громадськими організаціями”, — зазначила пані Смірнова. З огляду на основні виклики, якими є територіальна масштабність та широкий мандат, передбачається створення мережі регіональних офісів Уповноваженого спільно з представниками громадськості, яка формуватиметься із дотримання двох основних критеріїв: територіальне покриття та професійність.

Аллар Йокс, партнер юридичної компанії SORAINEN, в свою чергу високо оцінив результати роботи Офісу Омбудсмана, зазначивши, що здобути статус “А” за три роки – є великим досягненням для країни. Однак він також звернув увагу на те, що Офіс робить зайву роботу замість виконавчої влади, розфокусовуючись, тим самим, від своєї основної цілі.

Основними факторами, які заважають усвідомлювати дійсність, є недостатнє використання можливостей впливу на місцеву владу самими місцевими громадами. З іншого боку, в місцевих органів влади є брак досвіду взаємодії з суспільством та відсутні процедури взаємодії і прозорі правила комунікацій. Про це зазначив Аркадій Бущенко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини, презентуючи новий проект УГСПЛ.

Голова правління Центру інформації про права людини Тетяна Печончик представила присутнім подальший план загальнонаціонального дослідження щодо розуміння і сприйняття українцями поняття “права людини”. Після нього планується проведення експертних обговорень по всій Україні та правопросвітницьких кампаній спільно з Офісом Омбудсмана та ПРООН.

Захід було проведено в рамках спільної ініціативи Програми розвитку ООН в Україні та уповноваженого Верховної Ради України з прав людини “Зміцнення потенціалу Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини” 2015-2018.