В Україні рідше забороняють мирні зібрання – дослідження

Дата: 10 Грудня 2015
A+ A- Підписатися

Найчастіше заборони пояснювали тим, що учасники заважатимуть іншим, а правоохоронці не зможуть забезпечити громадський порядок.

Як повідомляє кореспондентка Центру інформації про права людини, про це розповів Володимир Чемерис, голова правління ВГО “Інститут Республіка”, експерт Всеукраїнської ініціативи “За мирний протест!”.

Згідно з результатами дослідження, проведеного ініціативою, кількість мирних зібрань за період 1995-2012 р. р. постійно зростала. Це, на думку експерта, пов’язано з тим, що українці вважають їх найбільш ефективним засобом захисту своїх соціальних та громадянських прав.

До 2012 року кількість позовів щодо заборони мирних зібрань збільшувалась: з 240 позовів у 2010 році до 414 позовів до 2012 році. Також зростав відсоток задоволених судами позовів – від 76,7% у 2010 році до 84,3% у 2012 році. У 2013 році ці цифри трохи зменшилися.

“Найчастіше підставою для заборони були так звані місцеві положення про порядок проведення мирних зібрань. Іноді навіть брали до уваги указ Президії Верховної Ради СРСР 1988 року, де встановлювався 10-тиденний термін повідомлення про зібрання“, – говорить Володимир Чемерис.

Також серед аргументів було те, що учасники зібрання можуть заважати іншим громадянам і що правоохоронці не зможуть забезпечити громадський порядок під час проведення зібрання.

Протягом січня-лютого 2014 року представники місцевої влади 37 разів зверталися до суду про заборони Майданів у різних регіонах України. 31 позов було задоволено. Найбільше заборон, а саме 14, було у Київській області (Васильків, Бориспіль, Біла Церква, Ірпінь, Яготин, Обухів, Вишгород).

Кількість заборон мирних зібрань за січень-лютий 2014 року складає 41,3% від усіх заборон мітингів і демонстрацій за перші півроку 2014-го.

Найбільше обмежень свободи мирних зібрань та судових заборон у 2014 році було у Харківській області – 25 позовів, всі задоволено судами, та у Одеській – 21 з 23 позовів задоволені.

“Є такі регіони, де місцева влада взагалі вже не подає позови про заборону мирних зібрань. Зокрема, серед цих міст і Київ“, – говорить експерт.

На його думку, на це вплинуло і проведення у регіонах низки круглих столів за участі правоохоронців та громадськості, де обговорювали питання заборони мирних зібрань та практики Європейського суду з прав людини.

Нагадаємо, Центр інформації про права людини повідомляв, що, за словами директора Центру досліджень правоохоронної діяльності Олега Мартиненка, нова патрульна поліція послуговується старим уставом патрульно-постової служби радянського зразка, а тому не має чітких алгоритмів, як поводити себе під час мирних зібрань.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter