Вечір Різдвяних Василів: історія від шістдесятників до Cенцова

Запрошуємо на Вечір Різдвяних Василів, який був започаткований дисидентом та філософом Євгеном Сверстюком. Захід відбудеться 12 січня о 17.00 у Київській міській адміністрації за адресою вул. Хрещатик, 36.

Щороку в січні ми вже традиційно відзначаємо Свято Різдвяних Василів, збираємо особливих гостей та згадуємо Василів: Стуса, Симоненка, Чумака, Еллана-Блакитного, які народилися в ці Різдвяні дні.

На 12 січня в Україні випадає День політв’язня. Саме цього дня 1972 року в Україні розпочався "генеральний погром" українського шістдесятництва. Буквально за кілька днів були заарештовані Іван Світличний, Євген Сверстюк, Василь Стус, Іван Дзюба, В’ячеслав Чорновіл, Іван Гель та інші.

Історія повторюється. У російських тюрмах Різдво за ґратами зустрічають близько 70 політв’язнів та 24 військовополонені українські моряки. Ще більше сотні перебувають у підвалах окупованого Кремлем Донбасу. І тепер уже звичайний кримський фермер Володимир Балух демонструє те, що Василь Стус називав по життю "прямостоянням".

"Система давно й успішно перемелює ось таких людей… Якби я наступив на горло власній пісні, забув свої принципи, то для того, щоб не сидіти в тюрмі, було досить визнати свою провину, морально зламатися… Я не хочу, щоб колись мої нащадки, діти всієї України, дорікнули мені в тому, що я десь проявив слабкість".
(Із останнього слова на суді Володимира Балуха.)

У вечорі візьмуть участь лауреати Премії імені Василя Стуса: фольклорно-етнографічний гурт "Дай Боже", виконавиця співаної поезії Олена Голуб, правозахисниця Олександра (Леся) Матвійчук, бард Ігор Жук, кобзар Тарас Компаніченко, гурт "Хорея Козацька", історик Володимир В’ятрович, поет-дисидент Микола Горбаль та інші.

На заході також будуть представлені видання, підготовлені видавництвом "Кліо" до цьогорічного Дня українського політв’язня: "Життя як покута" – автобіографічна книга Василя Овсієнка, громадського діяча, публіциста, історика дисидентського руху, в’язня сумління, який провів у неволі тринадцять з половиною років за "антирадянську пропаганду й агітацію" та книга Георгія Касьянова "Незгодні: українська інтелігенція в русі опору 60–80-х років XX століття", у центрі уваги якої протистояння української інтелігенції та радянської держави. Спроби національно-культурного відродження 1960-х років і його придушення, політичні течії в дисидентському русі, "український самвидав", репресії проти інакодумців, правозахисний рух.

Спеціальна акція вечора: усі охочі можуть прямо на заході підписати різдвяну листівку заручникам Кремля, яку обов’язково передадуть адресатам організатори.

Вхід безкоштовний.

Організатори:
Український інститут національної пам’яті
Видавництво "Кліо"
Український ПЕН
Центр громадянських свобод

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Дякуємо, інформація про помилку відправлена
Будь ласка, виберіть текст
Ви вибрали забагато тексту
x
В чому помилка?
Зв'язатися з нами
Центр інформації про права людини