Верховна Рада розглядатиме закон про “іноземних агентів”

Дата: 03 Листопада 2016
A+ A- Підписатися

У порядку денному Верховної Ради на 3 листопада стоїть так званий закон про “іноземних агентів” (№ 5318 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення сфери фінансового контролю та врегулювання окремих питань застосування антикорупційних механізмів”).

Даний законопроект запропонував народний депутат партії “Воля” Юрій Дерев’янко 28 жовтня.

Активісти громадських організацій вважають, що такий закон не має бути прийнятий, оскільки він спрямований на послаблення громадського сектору і нагадує “диктаторські закони” часів президента Януковича.

Як написав у блозі на Українській правді виконавчий директор Тransparency International Україна Ярослав Юрчишин, право визначати перелік іноземних агентів пропонується надати Національному агентству з питань запобігання корупції. Юрчишин підкреслив, що НАЗК – організація, яка отримує кошти на реалізацію своїх проектів від міжнародних партнерів.

Згідно з проектом закону, суб’єктів, на яких поширюється дія закону, зобов’яжуть подавати електронні декларації.

“Здавалося б – блага мета, показати на що живуть антикорупціонери. Ми й самі над цим думали і планувати, принаймні в Transparency International Ukraine, запровадити е-декларування для керівництва та співробітників з січня 2017 року. Але диявол у деталях”, – написав Юрчишин.

“Так от, вирішило посольство, скажемо, Данії, привезти антикорупційних експертів з усього світу і провести конференцію в Києві. За цим законом е-декларацію має заповнити керівник закладу де буде конференція проводитися, фірма-постачальник харчів на цей захід, а якщо (і таке може бути), приватний підприємець організовуватиме прибирання цього залу”, – зазначив він.

За словами Юрчишина, мета закону – “відбити можливості або принаймні максимально ускладнити їх для міжнародних партнерів України інвестувати в боротьбу з корупцією”.

“Бо без таких інвестицій не було б ні НАБУ, ні Національного агентства з питань запобігання корупції – НАЗК, ні електронного декларування”, – написав він.

Нагадаємо, згідно з федеральним законом Росії від 21 листопада 2012 року всі некомерційні організації, які отримують західні гранти, повинні зареєструватися в Міністерстві юстиції РФ в якості іноземних агентів. З 4 червня 2014 року такі організації Мін’юст має право примусово включати до реєстру іноземних агентів. Якщо при цьому сама організація не подала заяву про включення до реєстру, її штрафують.

Такі НКО зобов’язані повідомляти, що є “іноземним агентом”, а також змушені частіше здавати звітність та проходити аудит, що значно ускладнює їхню діяльність.

У 2016 році був прийнятий закон, що уточнює поняття політичної діяльності НКО. До неї, зокрема, було вирішено віднести “формування суспільно-політичних поглядів шляхом соцопитувань”.

У списку іноземних агентів опинилися десятки організацій, серед них – фонд “Громадський вердикт”, центр “Меморіал“, “Екозахист”, рух “За права людини”, Сахаровський центр, “Комітет проти тортур” та інші.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter