За рік в Україні посилилось обмеження свободи слова в інтернеті – правозахисники

Дата: 10 Травня 2018
A+ A- Підписатися

Протягом року після президентського указу про блокування низки проросійських сайтів українські державні структури систематично намагались використати указ як інструмент обмеження свободи слова і вираження поглядів у мережі.

Про це представники громадських організацій заявили на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

“Протягом року було мінімум 9 різних законопроектів, постанов, листів, які тим чи іншим чином намагались змусити провайдерів блокувати різні сайти”, – розповіла Ірина Чулівська, голова ГО “Лабораторія цифрової безпеки”.

“Такі законопроекти носять дуже проросійські формати – “давайте ми як держава будемо все контролювати”. Потрібно розуміти, які небезпеки несуть такі законопроекти, і проактивно на це реагувати”,  – додала Надія Бабинська, експертка з відкритих даних.

Закону, який дозволяє блокування сайтів, в Україні немає. І проте списки сайтів, які державні структури вимагають блокувати, постійно поповнюються.

“Міністерство інформаційної політики складає списки, які сайти вони вважають за потрібне блокувати. СБУ непублічно розсилає листи інтернет-провайдерам з рекомендаціями заблокувати певні сайти. За останній рік таких списків, які стали публічними, два – це 180 різних сайтів. Держспецзв‘язок вирішив, що для того, щоб перевіряти сайти, їм потрібно встановити спеціальне обладнання. Ми його називаємо “чорні коробочки СБУ”, через які вони зможуть зчитувати трафік і дивитись, чи інтернет-провайдери дійсно блокують сайти. Можливості, які відкриваються для маніпуляцій з інтернет-трафіком з таким коробочками дуже великі”, – розповіла Ірина Чулівська.

Через блокування сайтів рейтинг України щодо свободи вираження думок у мережі падає з кожним роком.

“Ми спостерігаємо, що в Україні платформ для вільного спілкування стає все менше, що людям через їхні думки все легше приписують антиукраїнську діяльність, що політичні думки стають приводом для залякування”, – пояснив Метью Шааф, директор представництва міжнародної громадської організації Freedom House в Україні.

Останнім часом трапляються випадки зловживання указом про блокування сайтів з боку правих кіл.

“Деякі націоналістичні формування вже починають перевіряти, чи люди виконують цей указ про блокування. Наприклад, перевіряють, чи таксисти використовують Яндекс.Таксі. Тобто утиски свободи вираження поглядів ідуть уже не тільки зі сторони держави”, – розповіла Надія Бабинська.

Для моніторингу і швидкого реагування на дії державних органів щодо обмеження свободи слова в мережі, планують створити коаліцію громадських організацій.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter