Закон про блокування сайтів: інформаційна безпека чи зачистка простору перед виборами?

Ухвалення закону про позасудове блокування сайтів спричинить низку негативних наслідків, які суттєво вдарять по свободі в інтернеті. Також блокування стане підставою для монополізації ринку надання послуг із доступу до Всесвітньої мережі.

Про це на прес-конференції в УНІАН заявили представники інтернет-спільноти України.

На конференції йшлося про законопроект №6688 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення інформаційної безпеки України", який минулого тижня був включений до порядку денного Верховної Ради.

Сприятиме монополізації інтернет-ринку та спричинить подорожчання послуг

Як зазначив голова правління Інтернет-асоціації України (ІнАУ) Олександр Федієнко, однією з головних норм законопроекту є блокування інтернет-ресурсів у досудовому порядку за рішенням слідчого судді.

"На наш погляд, цей законопроект повністю ігнорує досвід демократичних країн, у тому числі тих, які перебувають у стані війни, приміром Ізраїлю. Ми не закликаємо до того, що взагалі не треба захищати наш інформаційний простір, але захист інформаційного простору має відбуватись у рамках досвіду інших держав і в першу чергу демократії вільного суспільства", – сказав він.

Окрім того, розробники законопроекту (народні депутати Іван Вінник, Дмитро Тимчук і Тетяна Чорновол) передбачили впровадження норми про закупівлю операторами за власний рахунок спеціального обладнання, що зрештою негативно позначиться на кожному користувачеві Всесвітньої мережі.

"У подальшому це призведе до подорожчання послуги надання доступу до мережі інтернет, оскільки це шлях до монополізації. Не всі оператори зможуть закупити це обладнання", – зазначив Федієнко.

За його словами, в разі ухвалення законопроекту необхідно буде внести низку змін до вже існуючих нормативно-правових актів, з якими законодавча ініціатива депутатів не корелює.

Закон не відведе кіберзагрози, лише постраждають провайдери

Як додала голова ради асоціації "Телекомунікаційна палата України" Тетяна Попова, головним підсумком ухвалення законопроекту буде саме можливість блокувати на 48 годин будь-який інтернет-сервіс або інтернет-ресурс без рішення суду.

"Майже ніякого відношення ні до оперативного виявлення, реагування, попередження, запобігання, нейтралізації кіберзагроз, кібератак або кіберзлочинів він не має. Цей закон про тимчасове блокування й позасудове рішення про таке блокування", – сказала Попова.

При цьому, зауважила вона, зобов'язання інтернет-провайдерів блокувати ті чи інші ресурси, які фізично розташовані за межами України, практично неможливо виконати, про що свідчить ситуація із забороною російських соцмереж: від них відмовились або свідомі громадяни, або ті, хто не змогли обійти блокування.

"А ще вводиться нове покарання – 1% від доходу оператора-провайдера за невиконання цих приписів і 5% доходу за минулий рік за повторне порушення. Для багатьох це величезні гроші, тим більше що цей законопроект вимагає від операторів зробити те, що зробити в принципі неможливо, немає ефективного блокування", – сказала Попова.

Закон ухвалюють для зачистки інформпростору напередодні виборів

Як вважає голова Національної асамблеї громадянського сектору України Іван Пєтухов, бажання швидше ухвалити подібний законопроект пов'язане з необхідністю зачистити інформаційний простір країни напередодні виборів.

"Цим проектом закону пропонується розширити таке поняття, як "технологічний тероризм". Сьогодні під технологічний тероризм підпадає будь-яка дискусія навколо тих чи інших злочинних дій представників влади. Якщо цей закон буде ухвалено, ми втратимо можливість в інтернеті їх обговорювати. По суті, цей закон запроваджує тоталітарний режим або починає запровадження режиму, який діє в Російській Федерації", – сказав він.

Як зазначили учасники прес-конференції, законопроект планується розглянути у Верховній Раді протягом поточної сесії.

Нагадаємо, законопроект №6688 намагалися внести до порядку денного сесії парламенту в липні 2017 року, але тоді депутатам не вистачило голосів для цього.

21 червня 2018 року законопроект №6688  таки внесли до порядку денного Верховної Ради для розгляду на поточній сесії.

Коаліція "За вільний інтернет" заявила, що закон порушує національне та міжнародне законодавство.

"Підставою для блокування ресурсів визначається “поширення через цей ресурс (сервіс) інформації, з використанням якої вчиняються тяжкі або особливо тяжкі злочини”. Таке формулювання є надзвичайно широким і суперечить принципу правової визначеності, створюючи серйозні можливості для зловживань. Окрім цього, хоча законопроект встановлює “судовий” механізм блокування – за рішенням слідчого судді або суду, – в окремих випадках допускається обмеження доступу до ресурсів за постановою прокурора або слідчого на строк до 48 годин. При цьому законопроект не встановлює граничних строків тимчасового блокування в усіх інших випадках", – зауважили правозахисники.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Дякуємо, інформація про помилку відправлена
Будь ласка, виберіть текст
Ви вибрали забагато тексту
Мітки: Верховна Рада СБУ інтернет блокування
x
В чому помилка?
Зв'язатися з нами
Центр інформації про права людини