Замкова колонія: голодування припинено, проблема не вирішена

Дата: 01 Березня 2018 Автор: Тетяна Курманова
A+ A- Підписатися

В’язні Замкової колонії № 58 в Ізяславі Хмельницької області припинили голодування. Про це повідомив заступник міністра юстиції України Денис Чернишов. Але правозахисники, які працюють з пенітенціарною сферою, та рідні в’язнів, які нещодавно провели акцію спротиву, твердять: проблеми у Замковій колонії не вирішені.

Війна світів

Як ми повідомляли, Замкова колонія розташована у приміщеннях колишнього монастиря, закладеного на початку XVII століття. Кожну зиму ув’язнені оголошують акції протесту: голодують та ріжуть вени через холод у камерах і конфлікти з адміністрацією в’язниці.

Правозахисники постійно фіксують скарги від в’язнів на низькі температури у камерах, погану медицину, а головне – відносини з адміністрацією.

Там вже давно напружена ситуація між адміністрацією та засудженими. Були перевірки і Національного превентивного механізму, і Генпрокуратури, але ситуація залишається напруженою. Основною проблемою в парадигмі “людина-людина” є саме ставлення персоналу до засуджених“, – розповідає начальник відділу моніторингу пенітенціарних установ Департаменту з питань реалізації Національного превентивного механізму офісу Уповноваженого ВР з прав людини Євген Нєцвєтаєв.

В жовтні в офісі Омбудсмана відбувся круглий стіл щодо вирішення ситуації у колонії, була прийнята резолюція з рекомендаціями до Міністерства юстиції. Серед них були організація службових розслідувань за фактами порушення прав засуджених, забезпечення дотримання температурного режиму та розгляд питання щодо можливості ліквідації колонії.

Але Міністерство юстиції вирішило не розглядати питання консервації, хоча на таку кількість засуджених там багато персоналу. Деякі правозахисники кажуть про закриття, оскільки на реконструкцію будівлі старого монастиря потрібно дуже багато коштів“, – розповів Нєцвєтаєв.

Ніхто не голодує

В кінці 2017 року близько десяти в’язнів Замкової колонії знову оголосили голодування. Деякі з них завдали собі пошкоджень. В Мін’юсті неодноразово заявляли, що голодування – несправжнє.

Засуджені відмовляються тільки від приготованого на в’язничній кухні, продовжуючи споживати те, що їм передають ззовні“, – розповідав прес-секретар заступника міністра юстиції Юрій Маслак.

Зараз вже ніхто із засуджених не голодує, стверджує заступник міністра юстиції України Денис Чернишов. Але, за даними Харківської правозахисної групи, деяких людей із Замкової колонії довелося перевести до лікарні.

Крім того, каже Чернишов, вже після акцій протесту у колонії були зовнішні спостерігачі, зокрема, народний депутат Андрій Немировський та правозахисник Едуард Багіров. І вони нібито не знайшли порушень.

Група перевірників пройшла, їх всюди пустили, потім вони сказали, що, в принципі, всюди тепло. У карцерах – прохолодно (але у нас і в цивільному житті в деяких будинках тепла немає). Подивилися пункт харчування, медпункт. В цілому, колонії поставили четвірку“, – каже Чернишов.

“Ми – не Хоттабичі”

У Мін’юсті кажуть, що просили в’язнів скласти перелік проблемних питань, але вони цього так і не зробили.

Це колонія максимального рівня безпеки. Там сидять люди, яким немає чого втрачати. Я впевнений: якщо там були б жахливі факти, про які говорять деякі правозахисники, коли людей доводять до крайнощів, 100% хтось із довічників написав би про це, а жодної заяви немає“, – говорить заступник начальника адміністрації Державної кримінально-виконавчої служби України з питань дотримання прав засуджених та осіб, узятих під варту, Олег Торкунов.

Однією з усних вимог було куріння на всій території колонії.

На таке ми піти не готові. Щоб не вигадувати, попросили написати вимоги. Вони відмовилися. Ми намагаємося шукати компроміс у будь-якій ситуації. Ми тому й просили перелік питань, якими вони не задоволені. Напроти кожного ми поставимо: можемо, не можемо, коли саме. Але ми не Хоттабичі: висмикнути волосину та бажання здійснити просто так не можемо“, – каже заступник міністра юстиції.

Судячи з усього, ротації персоналу колонії, на якій наполягали в’язні, не буде. При цьому Чернишов не став розповідати про проміжні результати перевірок, але пообіцяв, що поведінку начальника колонії розгляне дисциплінарна комісія.

Розпочинається дисциплінарна комісія щодо персоналу, вже потім всі будуть знати по висновках комісії інформацію. Всім ув’язненим не подобається персонал, це зрозуміло. Як всім злочинцям не подобаються слідчі і міліціонери. Я ж не кажу, що мені подобається весь персонал. Тому і розпочато реформу (пенітенціарної системи, – ред.), оскільки ми розуміємо, що десь щось працює не так. В тому числі, ми розуміємо, що в Замковій колонії негнучкі співробітники. Значить, будемо їх пом’якшувати“, – говорить Чернишов.

Експерт Харківської правозахисної групи Андрій Діденко припускає, що голодування ув’язнені припинили не через поліпшення умов, а через побоювання продовження терміну покарання (бо це є порушенням режиму установи) та рішення судів про примусове годування.

В свою чергу правозахисник Едуард Багіров впевнений, що й цього разу крапка не поставлена, бо одразу вирішити проблему, яка накопичувалась декілька десятиліть, неможливо. Головне, каже він, щоб обидві сторони пішли назустріч: “Є правда засуджених, є правда адміністрації, але є й загальна правда, до якої ми обов’язково колись прийдемо“.

У будь-якому разі, кажуть правозахисники, якщо є скарги на можливі катування у колоніях, треба не виправдовувати бездіяльність тим, що “ув’язнені – постійно незадоволені режимом”, а впроваджувати механізм обов’язкового реагування на випадки катувань, як цього вимагає Стамбульський протокол.

Фото Замкової колонії з сайту ombudsman.gov.ua

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter