Журналістам та активістам: які дрони і де можна запускати після 1 червня

З 1 червня вступив у дію Тимчасовий порядок використання повітряного простору України, який обмежує використання безпілотних літальних апаратів, або дронів, на території України.

Про це йдеться в публікації, підготовленій юристом Інституту масової інформації.

В організації нагадують, що останнім часом дрони активно використовують журналісти для фото- і відеофіксації різноманітних подій, тож вони мають пам’ятати про нові правила.

За словами медіаюриста ІМІ Алі Сафарова, правове регулювання щодо використання дронів до 1 червня 2018 року було майже відсутнє в законодавстві України.

Єдина згадка про них містилася в пункті 4 частини восьмої статті 39 Повітряного кодексу України, де визначалося, що “не підлягають реєстрації у Державному реєстрі цивільних повітряних суден України безпілотні повітряні судна, максимальна злітна вага яких не перевищує 20 кілограмів і які використовуються для розваг та спортивної діяльності”. В усьому решта оператори дронів, у тому числі журналісти, керувалися положеннями частини першої статті 19 Конституції України, відповідно до якої ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Новий порядок прямо визначає умови, за яких дозволено використання дронів, тобто дистанційно пілотованих повітряних суден (ДППС).

Відтепер, якщо ви запускаєте дрон масою більше 2 кг (це разом із причепленою на нього відеокамерою та іншим устаткуванням), з точки зору Державної авіаційної служби України це майже те ж саме, що ви злітаєте на "Боїнгу-747".

Тобто ви маєте дотриматися вимог щодо подання заявок на використання повітряного простору та за потреби отримати відповідні дозволи від Повітряних сил ЗС України, органів Державної прикордонної служби України, органів об’єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України, органів обслуговування повітряного руху та управління повітряним рухом тощо.

Водночас дрони масою до 2 кг можуть використовуватися за умови дотримання низки обмежень. Зокрема, до таких обмежень, відповідно до пункту 4 порядку, відносяться наступні вимоги:

 • польоти виконуються тільки вдень;
 • польоти виконуються поза межами встановлених заборон та обмежень використання повітряного простору (зокрема, це майже повністю територія міста Києва, тобто журналістам фактично можна забути про зйомки мітингів чи акцій протесту за допомогою дронів).

Крім того, польоти не виконуються над:

 • об’єктами, які визначені Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною прикордонною службою України, Службою безпеки України, Національною поліцією України, Національною гвардією України, Управлінням державної охорони, іншими військовими формуваннями та правоохоронними структурами, утвореними відповідно до законів України та щодо яких здійснюється охорона, крім випадків виконання польотів за дозволом зазначених вище органів;
 • установами виконання покарань та слідчими ізоляторами, крім випадків виконання польотів в інтересах адміністрацій зазначених установ та ізоляторів;
 • промисловими зонами, електростанціями, залізничними станціями, морськими портами, сховищами пального, нафти, газу, інших небезпечних речовин і рідин тощо, крім випадків виконання польотів за узгодженням із власником об’єкта;
 • над і вздовж ліній електропередачі, продуктопроводів, крім випадків виконання польотів за узгодженням із власником об’єкта;*
 • центральними вулицями міст, селищ міського типу та сіл*;
 • дорогами державного значення (міжнародні, національні, регіональні, територіальні)*;
 • залізницями державного та регіонального значення*;
 • (* – але дозволений їх перетин);
 • місцями (районами) аварій та катастроф (крім задіяних у ліквідації їхніх наслідків та пошуково-рятувальних роботах);
 • іншими важливими державними та потенційно небезпечними об’єктами, крім випадків виконання польотів за дозволом повноважних органів.

Польоти не виконуються у:

 • зонах поліцейських/антитерористичних/спеціальних операцій (крім задіяних у цих операціях);
 • зонах, визначених для гарантування безпеки осіб, щодо яких здійснюється державна охорона.

Польоти виконуються в межах прямої видимості, але не далі ніж 500 м від зовнішнього пілота.

Максимальна висота польоту – не вище 50 м над рівнем земної (водної) поверхні та тільки за умов візуальної видимості ДППС зовнішнім пілотом.

Польоти виконуються:

 • не ближче 50 м від груп людей до 12 осіб, які знаходяться поза межами приміщень, тварин, транспортних засобів, кораблів, човнів, об’єктів приватної власності;
 • не ближче 30 м від іншої особи, яка не пов’язана з виконанням цих польотів;
 • не ближче 150 м від груп людей кількістю більше 12 осіб, які знаходяться поза межами приміщень, і від районів забудов багатоповерховими житловими будинками, а також над зазначеними групами та районами.

Порушення правил повітряних польотів і порядку використання повітряного простору, згідно зі статтею 111 Кодексу України про адміністративні правопорушення, карається накладанням штрафу від 1020 до 8500 гривень.

Якщо внаслідок використання дрона журналістом виникла небезпека для польотів, винна особа може бути притягнута до кримінальної відповідальності відповідно до ст. 282 Кримінального кодексу України. В окремих випадках за цією статтею правопорушник може отримати позбавлення волі від 2 до 5 років.

ІМІ нагадує про нещодавній інцидент, коли журналісти хотіли знімати маєток високопосадовця в Кончі-Заспі, а він наказав збивати дрон за допомогою рушниці. За новими правилами власник маєтку зможе зафіксувати порушення журналістами правил використання повітряного простору України, і оператор дрона заплатить щонайменше штраф, а можливо, буде покараний обмеженням волі.

Водночас в ІМІ звертають увагу, що порядок є тимчасовим. Юристи ІМІ увійшли до складу робочої групи при Державній авіаційній службі України і працюватимуть над тим, щоб політ журналістського дрона не прирівнювався до вильоту літака з аеропорту Бориспіль.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Дякуємо, інформація про помилку відправлена
Будь ласка, виберіть текст
Ви вибрали забагато тексту
Мітки: журналісти
x
В чому помилка?
Зв'язатися з нами
Центр інформації про права людини