Звернення Правозахисного порядку денного щодо гармонізації українського кримінального законодавства з положеннями міжнародного права

A+ A-

Звернення Правозахисного порядку денного щодо необхідності якнайшвидшої реєстрації та ухвалення проекту Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення гармонізації кримінального законодавства  з положеннями міжнародного права”

Правозахисні організації вже чотири роки займаються документуванням воєнних злочинів та злочинів проти людяності, які відбуваються після окупації Криму та початку Росією гібридної війни на Донбасі. Однією із суттєвих перешкод у встановленні справедливості у цих справах є застарілий Кримінальний кодекс України. Досі у ньому не передбачено відповідальності за злочини проти людяності, а його положення щодо воєнних злочинів не в повній мірі відповідають вимогам сучасного міжнародного кримінального права.

Недоліки законодавства не дають можливості органам національного розслідування та національній судовій системі здійснити правильну кваліфікацію цих дій як міжнародних злочинів, які не мають термінів давності, що має стратегічне значення для поданих Україною міжнародних позовів проти Російської Федерації.

У затвердженій Президентом України Національній стратегії з прав людини від 25 серпня 2015 року міститься зобов’язання уряду проаналізувати кримінальне законодавство для виявлення прогалин і невідповідностей міжнародному гуманітарному праву. Додатково у Плані дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини від 23 листопада 2015 року передбачено, що після завершення цього аналізу органи влади мають розробити законопроект щодо внесення змін до Кримінального кодексу України та інших відповідних нормативно-правових актів.

На нагальність вирішення цієї проблеми звертала увагу і Парламентська Асамблея Ради Європи ще у резолюції №2112 (2016). А цього року в останній резолюції №2198 (2018) Асамблея прямо закликала українську владу “привести Кримінальний та Кримінальний процесуальний кодекси у відповідність із міжнародним гуманітарним та міжнародним кримінальним правом”.

Для вирішення цієї проблеми робоча група у рамках платформи “Правозахисний порядок денний” за співпраці із Міністерством юстиції України розробила законопроект “Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо забезпечення його гармонізації з положеннями міжнародного права”. Над текстом працювали Гнатовський Микола Миколайович, кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, президент Європейського комітету з питань запобігання катуванням; Вейн Джордаш, королівський адвокат, керуючий партнер британської правозахисної групи Global Rights Compliance, Задоя Костянтин Петрович, кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри кримінального права та кримінології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Кориневич Антон Олександрович, кандидат юридичних наук, доцент кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Скотт Мартін, керуючий партнер британської правозахисної групи Global Rights Compliance, Хавронюк Микола Іванович, доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України, професор кафедри кримінального права та кримінології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Шевченко Катерина Георгіївна, заступник директора департаменту – начальник управління міжнародного права Департаменту міжнародного права и співробітництва Міністерства юстиції.

У лютому 2017 року текст законопроекту був схвалений Міжвідомчою комісією з імплементації в Україні міжнародного гуманітарного права при Міністерстві юстиції. Протягом кількох наступних місяців законопроект був доопрацьований  відповідно до отриманих зауважень різних державних органів та міжнародних організацій.

Необхідність ухвалення даного законопроекту стала однією із ключових рекомендацій громадського суспільства, які були презентовані на організованому Європейською Комісією заході у Брюсселі у березні 2017 року, пізніше на офіційному Діалозі з прав людини між Україною та ЄС в Києві у червні 2017 року, а відтак є узгодженою позицією правозахисної спільноти України.

Представники неурядових громадських організацій та жертви воєнних злочинів у вересні 2017 року вийшли на публічну акцію під Кабінетом міністрів України та закликали уряд якнайшвидше прийняти розроблений спільно із правозахисниками законопроект про внесення змін до Кримінального кодексу України.

На даний час законопроект знаходиться на погодженні в уряді, після чого має бути зареєстрований в якості урядового законопроекту в парламенті.

З огляду на вищевикладене, ми звертаємося із проханням до уряду якнайшвидше зареєструвати проект Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення гармонізації кримінального законодавства з положеннями міжнародного права” у парламенті в якості урядового законопроекту, а до народних депутатів із проханням підтримати його проходження в парламенті.


Платформа “Правозахисний порядок денний” – неформальна коаліція правозахисних організацій, що працюють у сфері моніторингу,  аналізу та розробки законодавства відповідно до основних засад прав людини та основоположних свобод. Учасниками Платформи виступають Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Центр громадянських свобод, Amnesty International в Україні, Центр інформації про права людини, Центр досліджень правоохоронної діяльності, Проект “Без кордонів”, Євромайдан SOS. Координацію роботи платформи здійcнює Центр громадянських свобод. Контакти для зв’язку: human.rights.agenda.ua@gmail.com

 

Центр громадянських свобод

Центр інформації про права людини

Харківська правозахисна група

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Фундація “Відкритий діалог”

ЛОПЦ “Альтернатива”

Проек “Без кордонів”