Як перестати порушувати права переселенців – рекомендації державним органам

Дата: 16 Травня 2018
A+ A- Підписатися

Стан реалізації Національної стратегії у сфері прав людини в частині захисту прав переселенців продовжує перебувати на вкрай низькому рівні. Тим часом тривають системні проблеми із виплатою пенсій мешканцям тимчасово окупованих територій, а через неухвалення відповідного законодавства обмежуються виборчі права переселенців.

Про це йдеться в рекомендаціях комітетських слухань на тему виконання Нацстратегії  у сфері прав людини щодо захисту прав ВПО та осіб, які проживають на тимчасово окупованих територіях України.

Слухання відбулись 18 квітня, а рекомендації за їхніми результатами були ухвалені 16 травня на засіданні Комітету Верховної Ради з прав людини, передає кореспондент Центру інформації про права людини.

“На жаль, Кабінет Міністрів не виступив ініціатором законопроекту, який би забезпечив права внутрішньо переміщених осіб на місцевих виборах, як це передбачено Планом дій з реалізації Нацстратегії. Натомість народні депутати ініціювали відповідні законопроекти, розгляд яких зволікається”, – зазначено у вступі до рекомендацій.

Тож учасники слухань наголосили на необхідності якнайшвидшого розгляду та схвалення законопроекту “Про внесення змін до деяких законів України (щодо виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян)” №6240.

Також Верховній Раді рекомендують ухвалити проект закону “Про внесення змін до деяких законів України щодо права на отримання пенсій окремим категоріям громадян” №6692, розроблений за сприяння міжнародних організацій, зокрема ООН, Ради Європи, Норвезької ради в справах біженців та громадських організацій.

Адже, згідно з даними Пенсійного фонду України, кожен другий пенсіонер, який проживав у 2014 році на сьогоднішній окупованій території Донбасу, не отримує зараз пенсію – тобто з близько 1,2 млн пенсіонерів пенсію отримують лише 516 тисяч.

У свою чергу, поновлення виплати пенсій для кримчан проводиться після надходження пенсійної справи разом з документами про припинення/непризначення виплати пенсії окупаційною владою. Період надходження справи є достатньо тривалим та здійснюється за запитом органів Пенсійного фонду України з повідомленням персональних даних особи. 

Ухвалення законопроекту “Про надання житлової допомоги громадянам України, житло яких було зруйноване (знищене) або пошкоджене внаслідок збройної агресії держави-агресора” №6472 має сприяти захисту майнових прав ВПО.

На сьогодні в Україні діє ст. 19 Закону України “Про боротьбу із тероризмом”, якою вказана лише можливість отримання такої компенсації, однак сам механізм і порядок відсутні, що унеможливлює реалізацію особами зазначеного вище права. Уряд зволікає з врегулюванням питань компенсації вартості пошкодженого внаслідок збройного конфлікту майна, хоча позиція компенсації для внутрішньо переміщених осіб передбачена Планом дій з чіткими строками.

Учасники слухань рекомендують Кабміну скасувати постанову від 8 червня 2016 року №365 “Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам”, затвердивши одночасно порядки призначення та контролю виключно стосовно щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам.

А також внести зміни до постанови від 5 листопада 2014 року № 637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам”, відокремивши отримання пенсії та соціальних виплат, які не пов’язані з внутрішнім переміщенням, від необхідності отримувати довідку про взяття на облік ВПО, та розширити перелік банків, у яких внутрішньо переміщені особи можуть здійснювати свої соціальні виплати.

За рекомендаціями громадських слухань Кабмін має розробити та впровадити безкоштовну та доступну адміністративну процедуру реєстрації фактів народження і смертей, яка відповідатиме потребам громадян, що проживають на тимчасово окупованих територіях України.

Національному банку України рекомендується скасувати положення пункту 1 Постанови № 699 “Про застосування окремих норм валютного законодавства під час режиму тимчасової окупації на території вільної економічної зони “Крим”, яке прирівнює осіб, що зареєстровані або постійно проживають на тимчасово окупованій території України, до нерезидентів.

Об’єднаний оперативний штаб Збройних сил України просять утриматися від розміщення військових на території об’єктів цивільної інфраструктури, насамперед таких, як медичні та освітні установи, та активізувати зусилля з розмінування підконтрольної території Донецької та Луганської областей у межах населених пунктів, де проживає цивільне населення.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter