Троє депутатів назвали затримання противників Маршу рівності свавіллям часів Майдану. У поліції своя версія

Дата: 19 Червня 2018
A+ A- Підписатися

Сьогодні на брифінгу у Верховній Раді депутати Андрій Іллєнко (партія “Свобода”), Оксана Корчинська (Радикальна партія Олега Ляшка) та Ігор Луценко (партія “Батьківщина”) заявили, що правоохоронці застосували надмірну силу під час затримання противників Маршу рівності в неділю. Депутати назвали дії правоохоронців свавіллям у дусі часів Януковича і розгону Євромайдану. Водночас очільник київської поліції Юрій Зозуля наводить докази, що свавілля не було. 

Версія націоналістів

Депутати привели на брифінг двох молодих людей, які брали участь у перешкоджанні проведенню Маршу рівності як представники організацій “Карпатська січ” і “Традиція і порядок”. Вони розповіли, що поліція жорстоко побила їх під час затримання в неділю. 

За словами молодих людей, у неділю вранці вони вийшли в центр міста, “співали християнські пісні та просто чекали на марш”.

“Я прийшов на мирну акцію проти гей-параду. Ми стояли спокійно, ніяких провокацій не давали. Вийшли на вулицю, стали на переході, і о шостій годині ранку нас окружили та почали лупцювати, збили з ніг, били кийками, застосовували сльозогінний газ. Нічого не бачив на очі та не розумів, де я. Всі удари мені були нанесені по одній нозі … В автобусі у мене все вилучили (правоохоронці – ред.) з карманів та не повернули. Відвезли в райвідділок. Я три години сидів там з опухнутою ногою. Потім мені наклали гіпс. У мене перелом щиколотки”, – розказав свою версію подій хлопець, який представився Русланом, прихильником “Карпатської січі”.

Слова нібито постраждалих починаються наприкінці 5-ї хвилини 

“Я прийшла на ту акцію проти пропаганди гомосексуалізму, за традиційні цінності та традиційну сім’ю. Ми там сиділи та співали християнські пісні. Просто чекали цього маршу. Ми були в колоні, і нас почали окружати правоохоронні органи. Сказали дівчатам вийти, але нам все одно дісталося. Хлопців не били, а просто місили. У них обличчя були всі в крові. Нас поливали газом”, – доповнила його розповідь учасниця праворадикального руху “Традиція і порядок” Ганна Левіна.

Під час виступу депутати Іллєнко та Корчинська неодноразово підкреслювали, що дії поліцейських нагадують дії силовиків та “Беркуту” під час розгону учасників акцій на Майдані.

При цьому Оксана Корчинська порадила начальнику поліції Юрію Зозулі постійно носити “ознаку гомосексуалізму – райдугу”, щоб було зрозуміло, чому він захищає “збоченців”.

Версія поліції

Вранці 17 червня перед початком Маршу рівності поліцейські затримали більше 50 людей, які намагалися перекрити дорогу учасникам прайду. Згідно з повідомленням поліції, учасники блокування відмовилися на прохання поліції добровільно звільнити дорогу, тому правоохоронці відтіснили їх. При цьому кількох чоловіків, які чинили опір та застосовували щодо правоохоронців газові балончики, затримали.

Відео “розгону”

“Учасникам контракції пояснювали необхідність залишити проїжджу частину, так як там проходитиме інша акція. Вони відмовились – їх прибрали. Як прибрали? Це видно на відео з коптера: не було “побиття”, всіх просто витіснили. Створили відповідну формацію (коридор) і так само витіснили за межі проведення заходу. Нікого не затримували у той момент. Затримання почались вже по бульвару Шевченка, коли незадоволені учасники контракції почали кидати каміння чи ще щось в бік поліцейських”, – написав на своїй сторінці Юрій Зозуля.

При цьому він додав, що якщо б контракція залишалась стояти під пам’ятником Грушевському, то поліція би просто розмежувала учасників Маршу рівності та опонентів.  

“Підтвердженням цьому були люди біля входу по вул. Богдана Хмельницького, які від самого початку і до завершення там стояли і кричали, що “Київ не Содом” і т.д. Вони висловлювали свою позицію в мирний спосіб і їх ніхто не чіпав 🙂 Вони нічого не блокували, не нападали…” – зауважує Зозуля. 

Чому поліція діяла саме так? 

За словами Юрія Зозулі, більшість учасників контракцій представляли “націоналістичні організації”, які раніше  приходили зривати події правозахисників і неодноразово погрожували їм.

“Ці наміри досить таки агресивні і говорять як мінімум про нанесення тілесних ушкоджень. Цей досвід спілкування ми сприймаємо як “оперативну інформацію” і керуємось ним при вирішенні, які саме заходи треба вжити для забезпечення правопорядку”, – пояснив дії поліції Зозуля.

При цьому начальник управління Нацполіції Києва зауважив, що обвинувачення на його адресу в керуванні “розгоном” не відповідають дійсності.

“Я приймаю рішення тільки щодо підрозділів Патрульної поліції. Розпізнати бійців батальйону ТОР дуже легко – у них у всіх пронумеровані шоломи відповідно до номеру жетону, так що якщо з їх боку були якісь протиправні дії, то ми притягнемо їх до відповідальності”, – написав Зозуля.

Він додав, що всіх, кого затримали, через пару годин відпустили після складання відповідних матеріалів.

Бійці батальйону ТОР

Нагадаємо, напередодні Маршу рівності у соціальних мережах ширилась інформація про можливу загрозу зриву ходи й фізичної агресії стосовно учасників Маршу: проведення так званого “сафарі”, “полювання” на учасників та гостей Маршу рівності з метою залякування і побиття.   

З початку 2018 року в Україні сталося щонайменше 20 нападів з боку праворадикальних угруповань на правозахисні заходи, культурні події та мирні зібрання. Зокрема, напади на Марш за права жінок 8 березня; перешкоджання акції пам’яті адвоката Станіслава Маркелова і журналістки Анастасії Бабурової 19 січня в Києві; напад на активістів “Гей-альянсу Україна” 21 січня в Кривому Розі; зрив лекції про жінок у кіновиробництві 11 лютого в Маріуполі; зрив лекції про ЛГБТ-рух в Україні та світі 14 лютого в Харкові; зрив круглого столу з протидії злочинам на ґрунті ненависті 19 березня у Вінниці; спроба зриву дискусії про проблему поширення ультраправих рухів 26 березня під час кінофестивалю Docudays у Києві; зрив тренінгу громадської організації TERGO для психологів, присвячений особливостям роботи з представниками ЛГБТ-спільноти, 31 березня в Полтаві. Лише в одному випадку (під час фестивалю Docudays у Києві) завдяки втручанню Національної поліції вдалося провести заплановану дискусію, однак на двох гостей заходу напали представники ультраправих угруповань після його закінчення.

Напередодні Маршу рівності низка правозахисних організацій звернулася до української влади і правоохоронців з проханням гарантувати громадянам дотримання конституційного права на мирні зібрання і засвідчити відданість ідеям рівності та недискримінації.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter