Права дитини

Захист прав дитини – це те, про що слід говорити вголос

Права дитини – це ряд прав і свобод, які мають українці віком від 0 до 18 років. Конституція України та закон України про права дитини визначають такий перелік прав:

  • право на життя,
  • ім’я та громадянство,
  • право на рівень життя, достатній для фізичного, інтелектуального, морального розвитку,
  • право на вільне висловлювання особистої думки, право на свободу совісті та релігійних переконань,
  • право звертатися в органи влади,
  • право на батьківське піклування,
  • право на освіту, вільний вибір професії та підприємницьку діяльність,
  • медичну допомогу тощо.
Права дитини

Захист прав дитини в Україні здійснюють дитячий омбудсмен, Міністерство молоді та спорту, Міністерство соціальної політики та їхні представництва в місцевих органах самоврядування та інші.

Попри такий великий перелік прав і попри значну кількість тих, хто опікується дітьми, їхні права не захищені цілком.

Зокрема, право дитини на ненасильство. Права дитини в сім’ї – не найбільш резонансна тема в українських ЗМІ та суспільстві. Хоча в багатьох родинах діти зазнають тілесних ушкоджень або моральних травм з боку опікунів чи батьків.

Кожен четвертий випадок насильства над дитиною пов’язаний із війною на Донбасі. Є інформація про те, що з боку бойовиків зброю брали до рук і підлітки, а це є порушення прав дитини. Так само, як і утримування неповнолітніх у полоні, що роблять бойовики самопроголошених «республік».

У зоні проведення АТО порушується і право дітей на освіту. Наприклад, у селищі Зайцевому, розділеному війною, школа залишилася на непідконтрольній Україні території, діти майже рік не ходили на уроки, бо існувала загроза життю. Тільки торік українській владі вдалося вирішити цю проблему і влаштувати дітей у школу м. Бахмута.

Не мають повноцінного доступу до освіти та інших гарантованих державою прав і діти з інвалідністю. В Україні бракує інклюзивних класів, де могли б навчатися діти, які пересуваються на інвалідних візках, діти із порушеннями зору чи слуху з дітьми, які не мають інвалідності тощо.

Дискримінує дітей і Міністерство освіти і науки України. Минулорічний скандал з підручником із грифом «Для розумово відсталих дітей» свідчить про нерозуміння чиновниками сучасного сприйняття теми інвалідності: коли людину слід розглядати як людину, а не пацієнта, якого треба «класифікувати» за діагнозом і обов’язково вилікувати.

Дитина має право на батьківське піклування. Чи справді так в Україні? Жахливий випадок стався у грудні 2016 року, коли у Києві матір на 9 днів залишила двох маленьких дітей у квартирі, а сама поїхала. Однорічний хлопчик просто помер від голоду, дворічна дівчинка потрапила в реанімацію. Зрозуміло одне: захист прав дитини – це те, про що в суспільстві слід говорити вголос. Тоді б доля замкнених на півтора тижні дітей могла скластися по-іншому.

Знати про права дитини потрібно для того, щоб знати, як їх захищати і як їх не порушувати. Адже діти – одна з найбільш незахищених категорій українців. Про права дітей розповідають журналісти сайту Центру інформації про права людини https://humanrights.org.ua/. Читайте новини, аналітику та думки експертів за цією темою.

Зв'язатися з нами
Центр інформації про права людини