
Екологічні права




























Дізнайтеся більше про екологічні права і вимагайте їх дотримання!
Екологічне право – це те, що має знати кожна людина, коли йдеться про її здов’я та безпечне життя. Екологічне право – це про охорону довкілля та розумне використання природних ресурсів, а також про охорону життя і здоров'я громадян та жителів України.

Інколи ми можемо не помічати, як якість повітря, води чи продуктів, які ми споживаємо, впливають на наше життя. Часто забруднення довколишнього середовища трапляється від безвідповідальності з боку місцевих органів влади та вищого керівництва.
Уже чимало часу пройшло з трагедії на Чорнобилі. Складається враження, що держава забула про це. Не так багато державних ініціатив про охорону довколишнього середовища. Як результат – щодня трапляються в кожному регіоні України «свої Чорнобилі», які не можна виявити ані на смак, ані на запах. Ви маєте право вимагати від держави дотримання ваших екологічних прав.
Екологічне право України також є невід’ємною частиною міжнародного екологічного права. Міжнародне екологічне право регулює відносини між державами у сфері екології. Його норми визначає низку міжнародних конвенцій та договорів.
Найголовніші принципи – це міжнародна природно-охоронна співпраця держав та інших суб'єктів міжнародного права, бережне ставлення до довкілля, а також міжнародна відповідальність за екологічну шкоду тощо.
Україна підписала близько 70 міжнародних правових актів у галузі міжнародного економічного права.
Екологічне право в Україні регулюється Конституцією України та низкою законів. У Конституції в статті 13 зазначено, що земля, надра, атмосферне повітря, водні та інші ресурси, зокрема, і континентальний шельф у межах території України, належать українському народові. І кожен громадянин України має користуватися природними об’єктами, відповідно до норм Основного закону.
Загалом же права власника від імені народу здійснюють органи центральної та місцевої влади.
За порушення норм екологічного права в Україні передбачено відповідальність:
- цивільну,
- адміністративну
- кримінальну.
Тобто за завдання шкоди довкіллю можуть оштрафувати або заарештувати. Однак на практиці екологічне право в Україні не дотримується. Зокрема, вже кілька років держава не може врегулювати норми видобутку бурштину, хоча Президент України Петро Порошенко обіцяв упорядкувати цю галузь ще в 2015 році. Ця корисна копалина видобувається переважно незаконно, окремі райони Рівненської, Житомирської та Волинської областей перетворилися фактично на зону стихійного лиха, за право вимивати бурштин ведуться справжні війни з застосуванням вогнепальної зброї. Ситуація залишається критичною.
Так само, як критична вона і в галузі сортування та переробки сміття і забруднення довкілля відходами. Ці та інші теми висвітлює Центр інформації про права людини - https://humanrights.org.ua/. Читати і знати про екологічні права в Україні потрібно для того, щоб вимагати від влади їхнього дотримання. Адже від цього залежить і здоров’я наше та майбутніх поколінь.