Екологічні права

“Ти, бл*, рота закрий”: на фестивалі Docudays UA показали фільм про боротьбу підлітка проти корупції
Дмитро Різниченко: “Ти, бл*, рота закрий”: на фестивалі Docudays UA показали фільм про боротьбу підлітка проти корупції
У стрічці школяр Сергій Чагаров самотужки виступає проти зловживань з боку сільради селища Гатне. На дискусії після перегляду говорили з головним...

Дізнайтеся більше про екологічні права і вимагайте їх дотримання!

Екологічне право – це те, що має знати кожна людина, коли йдеться про її здов’я та безпечне життя. Екологічне право – це про охорону довкілля та розумне використання природних ресурсів, а також про охорону життя і здоров'я громадян та жителів України.

Екологічне право

Інколи ми можемо не помічати, як якість повітря, води чи продуктів, які ми споживаємо, впливають на наше життя. Часто забруднення довколишнього середовища трапляється від безвідповідальності з боку місцевих органів влади та вищого керівництва.

Уже чимало часу пройшло з трагедії на Чорнобилі. Складається враження, що держава забула про це. Не так багато державних ініціатив про охорону довколишнього середовища. Як результат – щодня трапляються в кожному регіоні України «свої Чорнобилі», які не можна виявити ані на смак, ані на запах.  Ви маєте право вимагати від держави дотримання ваших екологічних прав.

Екологічне право України також є невід’ємною частиною міжнародного екологічного права. Міжнародне екологічне право регулює відносини між державами у сфері екології. Його норми визначає низку міжнародних конвенцій та договорів.

Найголовніші принципи – це міжнародна природно-охоронна співпраця держав та інших суб'єктів міжнародного права, бережне ставлення до довкілля, а також  міжнародна відповідальність за екологічну шкоду тощо.

Україна підписала близько 70 міжнародних правових актів у галузі міжнародного економічного права.

Екологічне право в Україні регулюється Конституцією України та низкою законів. У Конституції в статті 13 зазначено, що земля, надра, атмосферне повітря, водні та інші ресурси,  зокрема, і континентальний шельф у межах території України, належать українському народові. І кожен громадянин України має користуватися природними об’єктами, відповідно до норм Основного закону.

Загалом же права власника від імені народу здійснюють органи центральної та місцевої влади.

За порушення норм екологічного права в Україні передбачено відповідальність:

  • цивільну,
  • адміністративну
  • кримінальну.

Тобто за завдання шкоди довкіллю можуть оштрафувати або заарештувати. Однак на практиці екологічне право в Україні не дотримується. Зокрема, вже кілька років держава не може врегулювати норми видобутку бурштину, хоча Президент України Петро Порошенко обіцяв упорядкувати цю галузь ще в 2015 році. Ця корисна копалина видобувається переважно незаконно, окремі райони Рівненської, Житомирської та Волинської областей перетворилися фактично на зону стихійного лиха, за право вимивати бурштин ведуться справжні війни з застосуванням вогнепальної зброї. Ситуація залишається критичною.

Так само, як критична вона і в галузі сортування та переробки сміття і забруднення довкілля відходами. Ці та інші теми висвітлює Центр інформації про права людини - https://humanrights.org.ua/. Читати і знати про екологічні права в Україні потрібно для того, щоб вимагати від влади їхнього дотримання. Адже від цього залежить і здоров’я наше та майбутніх поколінь.

Зв'язатися з нами
Центр інформації про права людини