Право на життя

Право на життя: те, чим не можна знехтувати

Право на життя – одне з найважливіших прав, яке має кожна людина. Саме воно має найбільшу цінність і є передумовою інших прав.

6 стаття Міжнародного пакту про громадянські та політичні права ООН визначає право на життя як невід’ємне право кожної людини, що охороняється законом. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Захист цього права передбачає необхідність скасування страти у всіх державах.

Європейська конвенція з прав людини у  2 статті також визначає право на життя невід’ємним для кожної людини.

В Україні уперше побічно про право на життя йшлося в Конституції УНР, яка проголошувала, що ніхто не може бути покараний смертю.

Проте по-справжньому на захист цього права стала тільки Конституція України, прийнята 28 червня 1996 р. Так, 3 стаття Основного закону говорить про те, що людина, її життя та здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека є найвищою соціальною цінністю.

Право на життя

У жодній країні світу право на життя не виконується на 100%. Не виняток і Україна. Вбивства на мирних зібраннях, несвоєчасно надана медична допомога, аварії на шахтах через неналежну охорону праці та зношене обладнання тощо – причини смертей наших громадян.

22 січня 2014 р. право на життя було цинічно порушено в центрі української столиці, коли від куль невідомої особи на вулиці Грушевського загинули Сергій Нігоян та Михайло Жизневський. Обидва були учасниками Революції Гідності. Так само жертвою «тітушок», пов’язаних із тодішньою владою, став закатований Юрій Вербицький, тіло якого теж знайшли 22 січня.

Проте найбільшим цинізмом і порушенням усіх українських прав і свобод став розстріл неозброєних мітингувальників на вулиці Інститутській 18-20 лютого 2014 р. Ці злочини проти людяності досі не розкриті. Ані виконавці, ані замовники не покарані.

Право на життя порушувалося і продовжує порушуватися у Криму, коли під час анексії півострова російські військові вбивали наших військових. Нині у небезпеці проукраїнські активісти та кримські татари, яких затримують, звинувачують у роботі на українську розвідку, катують та ув’язнюють. Більше півсотні людей є політв’язнями, які незаконно утримуються у Російській Федерації.

Кілька десятків українців перебувають у полоні незаконних озброєних бандформувань. А ситуація на сході України уже три роки залишається вкрай напруженою. За цей час у військовому конфлікті загинуло кілька тисяч військових та цивільних громадян України.

Кілька тисяч українських армійців та цивільних дістали поранення, а місцеві люди, які живуть там, щодня можуть загинути, та й життям їхнє існування не назвеш через відсутність елементарних вигод та часту відсутність сну.

Право людини на життя - це не розкіш, тому слід вимагати цього в України.

Ці та інші теми, що стосуються права на життя – найважливішого у переліку людських прав і свобод – висвітлює Центр інформації про права людини: https://humanrights.org.ua/.

Зв'язатися з нами
Центр інформації про права людини