Право на освіту

Яким документом підтвердити право дитини на зарахування до першого класу? І чому жоден з переліку МОН не підійде батькам без прописки
Альона Луньова, Надія Добрянська: Яким документом підтвердити право дитини на зарахування до першого класу? І чому жоден з переліку МОН не підійде батькам без прописки
Перша в історії реформованої Нової української школи вступна кампанія викликала неабияке обурення серед частини батьків майбутніх школярів...

Право на освіту як квиток у якісне життя

Право на освіту – це одне з основних соціально-культурних прав людини: право здобувати знання, культурні навички, професію, необхідні для нормального життя в сучасних умовах.

Право на освіту

Утім, Україна є державою, де право на освіту дотримується на невисокому рівні. Це при тому, що ми маємо купу документів, які регулюють це право.

Так, право на освіту в Україні записано в статті 53 Конституції. Згідно з Основним законом, кожен має право на освіту, повна загальна середня освіта є обов’язковою. І завдання держави – забезпечити доступність освіти. Також кожен громадянин України має право на безкоштовну освіту.

Громадяни, які належать до національних меншин, мають право на навчання рідною мовою або її вивчення у державних і комунальних навчальних закладах.

Та не всі українці мають повну загальну середню освіту. Наприклад, серед ромів, які живуть на Закарпатті, мало тих, що пройшли програму середньої школи.

Не реалізоване повною мірою і право на освіту для дітей із інвалідністю. Інклюзивних класів у загальноосвітніх школах вкрай мала кількість. Більшість вчителів просто не готові брати у свої класи дитину з інвалідністю, оскільки бракує знань, як себе з ними поводити і як навчати.  

Право дітей на освіту порушується і в зоні проведення АТО. Школи стали мішенями під час бойових дій на сході України. Деякі навчальні заклади зруйновані, у багатьох вікна заставлені мішками з піском. Дітям замість хімії та математики проводять інструктажі з безпеки та навчають, як поводитися під час обстрілів.

На тимчасово непідконтрольних Україні територіях школярі не вивчають українську мову. Немає уроків української і в окупованому Росією Криму. Свідоцтва про шкільну освіту ані з півострова, ані з так званих «ДНР» та «ЛНР» наша держава не визнає. Натомість пропонує неповороткий механізм складання зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО), щоб українські діти мали можливість вступити до вищих навчальних закладів материкової України.

Сьогодні українська освіта зазнає реформи. Зокрема, створення опорних шкіл для декількох населених пунктів, де буде вища якість викладання, та краща матеріально-технічна база, ніж у невеликих сільських школах, де може навчатися менше 10 дітей.

Потребує реформування і вища освіта. Кількість університетів зі статусом «національний» в Україні найвища у Європі. Однак якість освіти у багатьох із них під великим питанням.

Право на освіту належить до найважливіших, тож знати про нього потрібно, щоб не допустити його порушення. Багато уваги висвітленню цього права приділяє сайт Центру інформації про права людини https://humanrights.org.ua/. Чимало матеріалів подають практичну інформацію, як відновити своє право на освіту на окупованих територіях.

Вимагати від держави дотримання прав на освіту – це як купувати квиток у життя, гарантоване якісне й змістовне. Інакше – ми приречені бути ґвинтиками держави, а не її відповідальними громадянами.

Зв'язатися з нами
Центр інформації про права людини