Майнові права

Майнові права і навіщо їх захищати

Майнові права /фото botanic.net.ua

Майнові права – це права, пов’язані з усіма видами майна, володіння, користування та розпорядження ним. До майнових прав також належать права на провадження діяльності, використання природних ресурсів тощо.  Коли людина набула щось у власність, у той момент у неї виникло майнове право.

Відповідно до українського законодавства, можлива застава майнових прав. Предметом застави у разі позики чи кредиту можуть бути майно, що вже є у власності особи, або те, що стане власністю вже після укладення договору застави (майбутні прибутки, урожай тощо). Майно залишається в позикодавця, якщо людина, яка брала позику, не змогла її повернути. У разі вчасного повернення боргу майно залишається в заставодавця.

Законодавство України передбачає захист майнових прав людини. Однак на практиці вони порушуються в різний спосіб. Один із найвідоміших і найбільш поширених – рейдерство, коли одна людина чи група осіб намагається забрати у власника майно, яким той володіє: будинок, підприємство, бізнес.

Відбувається це і на територіях, підкотрольній українській владі, й на тимчасово окупованих. Наприклад, перетворення мережі продуктових крамниць АТБ на «Народний супермаркет» на Донбасі. Під виглядом націоналізації кілька магазинів стали власністю ватажків так званих «республік».

Рейдерством можна вважати і підпал виноградників французького винороба Крістофа Лакарена на Одещині. Недотримання права власності – одна з причин, чому в Україну неохоче йдуть інвестори.

Майнові права інтелектуальної власності – складова майнових прав. Це право на використання об'єкта права інтелектуальної власності (художнього твору чи винаходу), право дозволяти використання об'єкта права інтелектуальної власності та перешкоджати його неправомірному використанню, а також право отримувати фінансову вигоду від винаходу/художнього твору.

В Україні існує Закон «Про авторське право і суміжні права». Однак майнові авторські права у нашій державі порушуються. Україна – світовий лідер зі скачування піратських комп’ютерних програм (їх використовують навіть державні установи) чи безкоштовного перегляду фільмів в Інтернеті. Існує багато відповідних сайтів, і навіть їхнє закриття кардинально не змінює ситуацію – на місці заборонених з’являються нові інтернет-портали з піратським контентом.

Один із випадків активного захисту авторських прав – видання «Маленького принца» А. де Сент-Екзюпері українською мовою. Виключне право на це від французького видавництва вперше отримала українська «Кальварія». Й одразу ж видавництво почало активну кампанію проти колег, які публікували цей твір українською, не маючи на це прав. Поза цим прецедентом кампаній на захист майнових прав автора в Україні майже не буває.

Кожна особа володіє тим чи іншим майном, тож про це право потрібно читати, щоб знати як себе захистити. Статті про майнові права можна знайти на сайті Центру інформації про права людини - https://humanrights.org.ua/. Вони не тільки розповідають про новації у царині майнового права, а й про порушення таких прав та подають експертні поради, як ці права захистити.

Зв'язатися з нами
Центр інформації про права людини