Свобода совісті і релігії

Захищайте своє право на свободу совісті та релігії

Свобода совісті та релігії – це взаємопов'язані, але нетотожні поняття. Право на свободу совісті і релігії – базове і невід’ємне від особистості.

Право на свободу совісті – це природне право на умови, за яких можливе самовизначення особистості, її духовне становлення і розвиток. Воно гарантоване міжнародним законодавством, зокрема, Загальною декларацією прав людини. У 35 статті Конституції України йдеться про те, що кожна людина має право на свободу совісті та віросповідання.

Свобода совісті в Україні означає те, що кожна людина може сповідувати будь-яку релігію, чинити так, як ця особа вважає за потрібне і виховувати дітей згідно зі своїми переконаннями. Згідно з українським законодавством, церква відокремлена від держави, а школа – від церкви.

Однак на практиці в Україні хочуть ввести в шкільну програму християнську етику і таким чином з'єднати церкву і школу. А також порушити права дітей, які виховуються, наприклад, у родині мусульман, юдеїв чи агностиків.

Християнство – одна з найпоширеніших у нашій державі релігія. Найбільше прихожан – в Українській православній церкві Московського патріархату. На другому місці – Українська православна церква Київського патріархату. Також багато українців ходять в Українську автокефальну православну церкву, Українську греко-католицьку церкву, Українську римо-католицьку церкву, євангельські церкви, є мусульманами чи сповідують юдаїзм.

Коли Україна стала незалежною, релігійні організації почали розвиватися, зросла їхня кількість. Були розмови про необхідність створення єдиної помісної церкви, яка б не підпорядковувалася Московському патріархату, однак на практиці цього не було зроблено.

Серйозних релігійних конфліктів у нашій державі не було. Однак із початком подій на Майдані ситуація змінилася. Наприклад, у Криму, де домінує Московський патріархат, відмовлялися в церквах проводити богослужіння за загиблими на вулиці Інститутській.

Після так званого референдуму на півострові окупаційна влада систематично порушує права кримських татар, які сповідують іслам. Невідомі вриваються в мечеті і намагаються понівечити мусульманські святині, плюндрують кримськотатарські кладовища.

Чотирьох татар із Бахчисарая звинувачують у причетності до організації «Хізб ут-Тахрір», яка називає своєю місією мирне об'єднання всіх мусульман в одному халіфаті, утім, у РФ визнана терористичною.

Бойовики на Донбасі від початку АТО переслідують католиків і євангельських християн. Священиків переслідують, затримують і катують, захоплюють церкви. Деякі культові споруди бойовики використовують як опорні пункти – ставлять там зброю, а на дзвіницях працюють снайпери.

Так само утискають терористи і священиків та парафіян церков Київського патріархату, автокефальних церков.

Усі ці факти висвітлює сайт Центру про права людини https://humanrights.org.ua/. Матеріали ресурсу – не тільки про порушення базового права на свободу совісті, а й про спроби його відновити.

Зв'язатися з нами
Центр інформації про права людини