“Нас багато, нас сотні”: експерти побачили розпалювання ворожнечі в концерті 9 травня на “Інтері”

Дата: 21 Березня 2019
A+ A- Підписатися

Незалежна медійна рада вбачає порушення заборони на розпалювання національної ворожнечі та ненависті в трансляції телеканалом “Інтер” концерту до Дня перемоги минулого року.

Про це повідомляє “Детектор медіа”. 

Анонс концерту, який викликав неоднозначну реакцію в суспільстві 

Перевірити на предмет порушення законодавства слова ведучих, які вели шоу 9 травня, попросила Національна рада з питань телебачення і радіомовлення. Андрій Доманський та Анастасія Даугулє під час концерту казали наступне: 

“І сьогодні ми не можемо дозволити, щоб вулиці наших міст називали іменами фашистських злочинців, а їхні портрети безкарно проносили у факельних ходах нашою столицею, де кожен метр политий кров’ю наших співвітчизників. Це ми 9 травня приносимо квіти до Вічного вогню, це ми щороку відновлюємо пам’ятники воїнам, які полягли в боротьбі з фашизмом, це ми – Україна, яка була окупована і перемогла, незважаючи ні на що”, – казав зі сцени Доманський. 

“І нехай іноді нам здається, що все проти нас, що ми чужі у своїй країні, але це не так: нас багато, нас сотні в цьому залі і мільйони перед екранами телевізорів”, – продовжувала Даугулє. 

На думку експертів, які за основу аналізу брали критерії Європейського суду з прав людини (контекст і зміст висловів, а також здатність завдати шкідливих наслідків), використання наративу про “фашистських злочинців” та те, що “ми є Україною, що перемогла”, і “нас багато, і ми все пам’ятаємо”, може призвести до розколу суспільства та суттєвих негативних наслідків.

“За умов відсутності суспільного консенсусу щодо святкування Дня перемоги слід дуже ретельно ставитися до будь-яких висловлювань, що можуть лунати з уст представників різних політичних таборів або світоглядних опонентів. Зважаючи на це, трансляція телеканалом “Інтер” концерту до Дня перемоги з використанням вищенаведених цитат ведучих порушила заборону на розпалювання національної ворожнечі та ненависті”, – йдеться в тексті висновку. 

Водночас Незалежна медійна рада підкреслює, що використання порівнянь із фашистами в історичному контексті не є таким, що автоматично розпалює ворожнечу:

“Проте слово “злочинець” не є оцінним судженням, це твердження про факт: про те, що людина вчинила злочин. Однак факт комунікації чи співпраці з Рейхом іще не може автоматично означати вчинення злочинів, пов’язаних із цим режимом. Саме тому використання вислову “фашистські злочинці” є маніпулятивним і неприйнятним”. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter