Депутатки просять невідкладно ухвалити програму оздоровлення дітей, які постраждали на війні

Дата: 11 Липня 2018
A+ A- Підписатися

В Україні досі відсутня єдина державна програма оздоровлення дітей, які постраждали від збройного конфлікту.

Як передає кореспондент Центру інформації про права людини, про це йдеться у проекті постанови Верховної Ради №8546 “Про невідкладні заходи щодо організації оздоровлення та відпочинку дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів”, представленому сьогодні на Комітеті з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму.

Проект постанови подали народні депутати з міжфракційного об’єднання “Жінки. Мир. Безпека”, зокрема Тетяна Ричкова, Олена Масоріна, Наталя Королевська та Ірина Суслова.

Вони пропонують невідкладно вжити заходів щодо організації оздоровлення та відпочинку у 2018 році всіх дітей, батьки (усиновлювачі) яких, опікуни, піклувальники або інші законні представники виявили на це бажання, а також у разі необхідності ухвалити рішення щодо виділення коштів з резервного фонду державного бюджету на організацію оздоровлення та відпочинку зазначених категорій дітей.

У пояснювальній записці до проекту автори зауважили, що, незважаючи на те, що законом України було запроваджено поняття “дитина, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів”, а постановою Кабміну № 268 від 5 квітня 2017 року затверджено порядок надання статусу таким дітям, на сьогодні статус отримало лише близько 40 осіб з Донецької і Луганської областей.

Ще минулого року Кабмін затвердив порядок надання статусу дітям, які постраждали внаслідок конфлікту на сході

При цьому для таких дітей не було встановлено жодних соціальних гарантій, які мають матеріальний характер.

“Ми не побачили ініціативи з боку відповідних міністерств (розробки програми – ред.), але діти на сході досі не можуть отримати будь-яке оздоровлення. Відбирати путівки у дітей з інших регіонів ми не можемо, адже всі вони їх потребують”, – зауважила на засіданні одна з авторок документу Наталя Королевська.

З підтримкою проекту постанови виступила і представниця Омбудсмана з дотримання прав дитини та сім’ї Аксана Філіпішина.

“Бентежить цинічність підходу до такого важливого питання з боку Міністерства соціальної політики. Інколи оздоровлення дітей зі сходу – це єдиний спосіб зберегти їхнє життя та здоров’я. У минулих роках це питання  вирішувалося зняттям путівок з дітей в інших областях України, але має бути окрема програма оздоровлення”, – зауважила вона.

У свою чергу в Міністерстві соцполітики проект депутаток не підтримують. Аргументують це тим, що навіть у разі виділення коштів з бюджету їх не зможуть реалізувати до 31 серпня – кінцевого терміну оздоровчого сезону в Україні.

“На заходи з відпочинку та оздоровлення дітей у цьогорічному бюджеті виділено 195 мільйонів для дітей пільгових категорій. Це гроші на путівки до центрів “Артек” та “Молода гвардія”. В обласних бюджетах на ці потреби виділено понад мільярд гривень”, – підкреслила генеральна директорка директорату захисту прав дітей у відомстві Світлана Ільчук.

При цьому, за її словами, виділених коштів у Донецькій та Луганських областях вистачить тільки для оздоровлення 69% та 41,7% відповідно.

На думку авторів проекту, постраждалими від конфлікту слід вважати всіх дітей, які залишили свої домівки через війну на Донбасі, а це, за даними Ільчук, понад 200 тисяч дітей.

Питання у чиновників викликає спроможність оздоровчими центрами “Артек” та “Молода гвардія” додатково прийняти дітей

Також питання у чиновників викликає спроможність додатково прийняти таку кількість осіб оздоровчими центрами “Артек” (Карпати) та “Молода гвардія” (Одеса). При цьому на засіданні комітету виявилось, що повного реєстру оздоровчих закладів України, який би допоміг вирішити це питання та знайти інші центри, у Міністерстві соціальної політики немає. На запитання щодо стадії, на якій знаходиться робота над реєстром, представниця відомства відповіла, що уточнить інформацію.

Зрештою Комітет з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму рекомендував Верховній Раді ухвалити за основу в першому читанні проект постанови в цілому. Також секретаріат комітету вирішив надіслати відповідне звернення до Кабміну.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter