За минулий рік до судів потрапили лише 80 справ про сексуальне насильство щодо дітей

Дата: 10 Грудня 2018
A+ A- Підписатися

За минулий рік в Україні суди розглядали приблизно 80 справ щодо сексуального насильства стосовно дітей.

Про це під час панельної дискусії в межах Дня прав людини у Верховній Раді повідомила Тетяна Журавель, виконавча директорка ВГЦ “Волонтер”, передає кореспондент Центру інформації про права людини.

За її словами, всього відкритих кримінальних проваджень щодо сексуального насильства стосовно неповнолітніх за минулий рік налічили більше чотирьох з половиною тисяч, а реальної кількості скоєних злочинів не знає ніхто.

“Проблема сексуального насильства проти дітей є найбільш чутливою. В нас вона часто виявляється тоді, коли дитина вже декілька років страждає. Люди, що перебувають із жертвою поряд, не завжди компетентні в цих питаннях, а тому реагують на такі випадки певним чином”, – зауважила вона.

Журавель також нагадала, що, згідно з опитуванням, яке в Україні проводила Рада Європи, понад 20% дітей розповіли, що зазнавали сексуального насильства в тій чи іншій формі: контактне (зґвалтування, торкання статевих органів чи примус до цього) та безконтактне (демонстрація оголених частин тіла дитині, підглядання, зваблення та непристойні пропозиції).

До безконтактного сексуального насильства належать і непристойні пропозиції в інтернеті 

За словами експертки-психологині з роботи з дітьми, які пережили насильство, Наталії Пашко, в Україні також існує брак експертів, що працюють над вчасним реагуванням на травми, завдані дитині дорослими, що ускладнює роботу правоохоронців зі збору доказів.

“По своєму досвіду можу сказати, що опитують дитину інколи через декілька днів, тижнів, а інколи й років. Я маю досвід супроводу дітей до судово-психіатричної експертизи – умови жахливі і не відповідають навіть нормам проведення подібних експертиз для дорослих”, – зауважила вона.

Ще однією проблемою, що наразі гальмує ефективне розслідування злочинів сексуального насильства, є відсутність так званих “зелених кімнат”, обладнаних спеціально для проведення експертиз для дітей, що стали жертвами злочинів.

“Кожна четверта дитина в Україні, за даними ЮНІСЕФ, страждає від фізичного та економічного насильства, кожна п’ята – від сексуального. Проблема насильства щодо дітей є дуже серйозною, проте на всю країну працює лише п’ять “зелених кімнат”. Офіс Омбудсмана стикається із ситуаціями, коли ми організовуємо доставлення дітей до Києва, щоб експертизи проводили кваліфіковані експерти в належних умовах. Але слід розуміти, що до цього дитину вже опитали по-іншому”, – наголосила на серйозності проблеми представниця Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини з дотримання прав дитини та сім’ї Аксана Філіпішина.

За даними Нацполіції, за 11 місяців минулого року від сексуального насильства постраждали понад чотири тисячі дітей, а більша частина з них знали своїх кривдників та довіряли їм. У середньому в Україні минулого року близько 25 дітей щодня залишали свої помешкання, а крім того, понад півтори тисячі неповнолітніх стали жертвами тяжких та особливо тяжких злочинів – 73 вбивства та 164 факти зґвалтувань або насильницького задоволення статевої пристрасті неприродним шляхом.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter